Citat:
Ursprungligen postat av
develi
Det du skriver står redan i media. Du kan möjligen inte tillföra nåt mer?
Det var inte en så intressant rättegång på såsätt att den bjöd inte på några direkta överraskningar och den var förhållandevis kort. Är det något särskilt du tänker på i förloppet eller i någons vittnesmål?
Det enda som stack ut var HOLs lilla "utsvävning" när han tilltalade BR. HOLs vittnesmål var stabilt och sakligt, men han blev känslosam viket är förståeligt. Ganska stor del av hans vittnesmål var egentligen om vad som hände efteråt när han kom ut ur porten och mötte den första civilisten (som var polis på väg till jobbet). Han beskrev tankegångarna efter det att han kom ut ur porten och trodde han skulle dö. Hela den delen mellan porten och operationsbordet beskrev han men såklart inte i detalj utan ja som att prata av sig på något sätt. Han beskrev rädslan för att sövas och aldrig vakna tex. Det var i det här senare skedet av hans vittnesmål som han adresserad BR och sa att han inte hatade honom utan att han förstod att han bara var en person som tagit emot betalning för att utföra ett jobb. Minns inte hans exakta ord men orden var inte värdeord utan just så ganska krasst benämnt.
HOL beskrev att han fått hjälp efter det inträffade av polisenmyndighetens skyddsektion och att han var tacksam för det. Att han tack vare det samt att han gick tillbaka till jobbet hade kunnat bearbeta det bättre trodde han. Att kunna sysselsätta hade hjälpt till så att säga.
Vad gäller själva skjutningen och tiden runt den så var det som jag beskrev innan ett ganska kort tidsfönster de talade och och lade fram bevisning för. När det gäller andra GM runt ikring BR så nämndes ingen alls. Angående bilen (vita Volvon) som använts var några kallade att vittna om den dag 2 men deras vittnesmål ströks av åklagaren då BR medgav att han disponerat den aktuella bilen. Det var FS och hans sambo eller om det var en annan kvinna som hade kallats.
Som sagt, inte så många överraskningar utöver det vi kunnat läsa i FUPen.