2020-04-13, 19:00
  #126025
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Awwwsum3
Vafan håller julia på med??????
Stärker sina aktier för kommande vecka/veckor.
2020-04-13, 19:01
  #126026
Medlem
Scamps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Awwwsum3
Vafan håller julia på med??????
För oss som inte ser, vad gör hon?
2020-04-13, 19:01
  #126027
Medlem
Zingo2s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av scaloppina
Jag har sett en Amilia, som provocerar Jasmine. I mina ögon är Amilia en sådan person, som själv har svårt för att känna och visa vissa känslor och som lättar på trycket för att provocera känslan fram hos en annan som har lätt för känslor. Jasmine passar i hennes spel som handsken i handen, hon provocerar Jasmine att känna stark svartsjuka och raseri. Jasmine får i Amilias teater rollen av en svartsjuk dåre, som inte kan styra sina aggressioner. När hon fick Jasmine att spela i sin teater, visade hon enorm skadeglädje, när hon bad om ursäkt för hennes beteende. Skadeglädje är kanske den enda glädje som hon kan känna.

Man kan bli väldigt förvirrad när man blir manipulerad, speciellt om man inte känner till vad den andre är ute efter. Bara när du känner igen en manipulatör, kan du börja kämpa emot. Jag tror att Jasmine är helt omedveten och blir bara mer och mer förvirrad och känslig när hon blir utsatt. En som manipulerar kan hålla på inför ögonen på andra utan att de förstår vad som pågår. Hen känner till den andras svagheter och vet exakt när man skall sparka och var. Alla har olika Akilleshäl och ligger inte dina svaga punkter på samma ställen, ser du inte spelet. Det funkar som mobbing, alla fattar inte ens när ngn blir mobbad. Det börjar med grova grepp för att göra den andre mottaglig men efter ett tag räcker det små gester för att få fram en stark reaktion hos den andre. Har man nått det här stadiet är det lätt att stämpla den andre som en överkänslig dåre.

Kanske är den som har svårt att känna ngt avundsjuk på den som har lätt för känslor. Genom att manipulera den känslige så att hennes känslor vänder sig mot henne, d v s att hon gör bort sig tack vare sina känslor, kan den känslokalle känna sig bättre. Kanske t o m i andras ögon framstår den känslokalla som bättre än en "överkänslig hysteriker." Då har hon ett bevis för sig själv att den känslige var inte ngt att avundas för. Allt lidande för den andre bara för att slippa känna avundsjuka. Det är så man utnyttjar andra för egna syften.

Amilia hade precis sagt att hon ville förstöra Martins och Jasmines relation. Hon sa det för att sätta i gång sitt spel och sin manipulation. Jasmine kan känna av hotet från henne, hon har lätt att känna saker. För att förvirra henne säger Amilia att hon vill det för spelets skull. Jasmine känner på sig att det inte handlar om BB spelet, utan att det handlar om Amilias eget spel, som vill förstöra det för alla som älskar varandra. Jasmine känner sig så hotad av ngn så känslokall, att hon inte kan riktigt hantera det. Sedan går Amilia till Martin, är lite småflörtig t o m. Hon ser till att Jasmine ser det och att hon reagerar på det. Hon håller på tills hon får fram en önskad reaktion av Jasmine. Amilia har tidigare gjort grövre saker för att väcka Jasmines svartsjuka och nu är spelet i gång. Amilia bara leker med hennes känslor och driver Jasmine till vansinne. Samtidigt som kära Martin är också med i Amilias spel utan att fatta ngt. Vissa kvinnor kan vara för jävliga mot andra kvinnor utan att killarna fattar ngt.

Det här såg jag. Du såg ngt annat. Vi människor är så olika att om vi går samma väg och berättar efteråt vad vi såg och upplevde, blir berättelserna så olika att man skulle kunna tro att vi gick helt olika vägar.
Inte fan behöver Jass vara svartsjuk på Amilia, det behöver väl ingen vara?????
Ut med Jass! Nästa vecka Amilia.
2020-04-13, 19:01
  #126028
Medlem
foxieroxies avatar
Nu trillade poletten ner hos Julia att Martin har hånglat med Ami. Julia: Skicka vidare!
2020-04-13, 19:02
  #126029
Medlem
Eagle35s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Gallaghers
Det händer ju inget ändå. De sätter sig i varsitt rum och snackar skit, värdelöst att kolla på.

Åker Alex så kanske grupperingarna börjar hänga lite tillsammans igen. Har varit en dötrist vecka med två olika läger.

Helt rätt han måste ut han förstör för alla även för Sami hur kan inte se hur Alex håller på.
2020-04-13, 19:02
  #126030
Medlem
foxieroxies avatar
Julia säger att hon inte kommer säga något. Hon kommer aldrig kunna hålla sig.
2020-04-13, 19:03
  #126031
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Legoschnas
Bäst du frågar din kontakt i produktionen. Är "glassjudden" i studion ikväll?
Definitivt inte, han är inte välkommen längre, blir väl fläskmina vild gissning eller rodney :P
2020-04-13, 19:03
  #126032
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Onebiker
Stärker sina aktier för kommande vecka/veckor.

Agree, hon spelar på båda sidor men på ett smartare sätt än typ Alex! Hon visar inte vem hennes targets är helt öppet 😊
2020-04-13, 19:03
  #126033
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Scamp
För oss som inte ser, vad gör hon?
Äh
Julia sitter och snackar i rosa rummer med Blåsfisken och Fake muslimen, inget paktande, endast alldagligt bull shit.
2020-04-13, 19:03
  #126034
Medlem
askungens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av foxieroxie
Nu trillade poletten ner hos Julia att Martin har hånglat med Ami. Julia: Skicka vidare!
Hahaha ja helt underbart! Däremot hade jag kanske inte kallat det de gjorde för hångel, dock mer än en puss...
Nu hoppas man ju nästan att jasmine blir kvar och en groda råkar hoppa ur julias mun
2020-04-13, 19:04
  #126035
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Zwoop69
haha...såg det nyss också och tänkte samma sak
Lite sjukt, dock så kvittar det vem av alex o jasse åker båda förtjänar att åka
2020-04-13, 19:04
  #126036
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av scaloppina
Här tycker jag annorlunda. Jag tycker att Jasmine är rar och ärlig.
Svär åt andra, hotar med stryk för småsaker, får utbrott hela tiden och skriker rätt ut.
Citat:
Hon har t ex länge varit intresserad av Martin och hon tål inte att han är tillsammans med Jasmine. Hon erkände i går att hon vill förstöra för dem, men hon ljög för att hon vill det för spelets skull. Hon vill inte förstöra deras relation för spelets skull, hon vill ha honom för sig själv.
Tror inte hon bryr sig så mycket om Martin som du försöker få det till.
Citat:
Före Jasmines utbrott började Amilia manipulera Martin, som fattade inte vad som hände.
Han går själv runt till de kvinnliga deltagarna (endast) och försöker pika, trycka ner och manipulera. Att han inte lyckades med Amilia som är intelligent, lägger fram logiska argument och är verbal är inte hennes "fel". Är det synd om Martin, för att han inte fattade vad som hände? Eller vad vill du ha sagt? Är Martin nåt oskyldigt litet offer?
Citat:
Jasmine insåg att ngt var fel, men hon kunde inte heller hantera Amilias sätt att försöka skapa osämja. Amilia lyckades få Jasmine att få utbrott och triumferade bad hon sedan ursäkt för Jasmines utbrott för oss tittare.
Vilka är det som har lyckats få Jasmin till utbrott alla andra gånger hon fått utbrott då? För det är ju andras fel enligt dig, eller hur? Jasmine har ju inget ansvar för sitt eget beteende och sin personlighet.
Citat:
Jasmine är helt utlämnad, hon kan inte försvara sig
Håller inte med. Hon är väldigt utåtagerande.
__________________
Senast redigerad av Virgo1 2020-04-13 kl. 20:04.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in