Citat:
Ursprungligen postat av
Sumer
Spekulationer kring vad Palmeutredningen kommer att presentera för lösning till mordet och vad vi kommer att få veta.
Ett rykte som är i omlopp är att Sydafrika ska presenteras som lösning till Palmemordet.
Om detta stämmer kommer man då enbart att redovisa de sydafrikanska kopplingar man anser sig att ha funnit, kommer man att undvika ta upp eventuella svenska kopplingar?
Ett annat spår är Stig E, Skandiamannen som tidningen Filter och Thomas Pettersson hävdar är Olof Palmes mördare.
Jag är själv tveksam till Stig E som OP:s mördare , pekar man utt honom så hoppas jag på ordentlig redovisning av mordvapnet och mordvapnets koppling till Stig E
Christer A anser några vara skyldig till mordet
Om PU pekar ut honom , då hoppas jag på ordentlig bevisning som knyter honom till brottsplatsen
Finns det några personer/ grupper ni vill fylla på med.
Tankar,synpunkter på vad PU kommer att presentera till oss.
Fritt ur minnet:
Ustasja - hämnd på Palme för Baresic-historien
RAF - hämnd för att Sverige utlämnade terroristerna till Västtyskland efter Leijon-affären
Mossad eller annan mindre fristående israelisk grupp pga Palmes samröre med PLO
Stay Behind, dvs någon svensk grupp eller "friåkande" del av grupp (landsförrädarspåret)
Någon/några personer inom Säpo, eget initiativ hos få personer (landsförrädarspåret)
Person/personer inom Sthlmpolisen, eget initiativ hos få personer (lagförslaget om polisen vid ockupation?)
Person/personer inom den svenska försvarsmakten (landsförrädarspåret)
Men, som du säger, nu är det ju solida bevis som gäller. Att återigen försöka med luftiga indiciekedjor är meningslöst. Då kan KP lika bra strunta i att kalla till presskonferens.
En källa uppgav för mig att "de ska ha ett erkännande". Får se om det (eventuella) erkännandet kan backas upp med bevis.
Stalltips: Sydafrika. "Bra lösning politiskt". Apartheid finns inte längre. Utpekad GM kan vara död. Palme dog i kampen mot apartheid= hjältegloria. Konferensen i Sthlm veckan innan kan ha spelat roll, kanske någon/några från SA stannade kvar i Sthlm?
Jag säger inte att jag är övertygad om att Sydafrika måste vara lösningen. Jag säger att jag utifrån vad KP sagt om utländska organisationer/personer kan tänka mig att vi får Sydafrika som svar.
Om nu Sydafrika pekas ut behövdes i så fall svensk support. Och då har vi ju ett gäng tänkbara herrar som omnämnts sådär femtitusen ggr i tråden.
Men någon redogörelse över svenskarnas insats i operationen får vi nog aldrig. Det blir för svårt för våra makthavare att hantera.
Själv är jag nog mest inne på mindre svensk grupp där 3 av 4 signalementsmässigt är beskrivna i Säpos övervaknings-PM. Eventuellt inhyrd GM från utlandet. Grandmannen inblandad och troligen även Tensonmannen. Kanske samma person?