Citat:
Ursprungligen postat av
farsantillalla
Grabbar och Tjejer vad tror ni om b-II grupen?
Hade varit kul att veta vad folket har, som sagt ligger nu på 19.11.
Prövning i Stockholm är nu avstängd pga Corona, inga konstigheter där, hur ser det ut för övriga?
Svårt att säga, ingen har nog erfarenhet av hur ett event som corona kan påverka antagningsgränsen, om jag skulle gissa tror jag att tre faktorer bidrar till att det här året blir svårt att förutse. 1) Prövningarna: Flera prövningar i hela Sverige har nu lagts ner, men dessa är enbart de sista prövningarna för läsåret, det har genomförts prövningar hela hösten och flera under våren, jag har själv redan haft 2 prövningar under våren och kommer att ha ännu en till på distans. 2) Lågkonjunktur: Enligt UHR leder en lågkonjunktur till att fler väljer att söka eftergymnasial utbildning istället för att jobba.
https://www.uhr.se/om-uhr/nyheter/pressmeddelanden/2018-pressmeddelanden/farre-sokande-till-hogskolan-varen-2019/ 3) Internationella studenter: För första gången kommer nu B&E att ta in internationella studenter, vad jag har sett har inte handels ökat antalet totala antagna studenter de kommer ta in så då kommer vi med svensk gymnasieexamen att konkurrera om färre platser, frågan är då hur många färre platser? Och kommer dessa platser att tas från alla urvalsgrupper eller enbart någon specifik urvalsgrupp, t.ex. att färre studenter tas in genom HP.
Med andra ord är det nog väldigt svårt att förutse årets antagningsgräns, flera faktorer med påverkan åt båda hållen.
Själv ligger jag på 19,17, med en prövning kvar att göra som förhoppningsvis kommer att sätta mig på 19,27. Jag känner mig väldigt osäker även om jag slutar på 19,27, men jag kanske underskattar hur många som räknade med att plugga upp sina betyg på sista spurten av prövningarna.