2020-04-06, 10:19
  #199453
Medlem
gabrielle2s avatar
Tegnell pratar emot sig själv precis hela tiden och det låter jättebra men börjar man syna det han säger stämmer ingenting.
Han påstår att när länder släpper sina restrektioner så kommer smittan att spridas och kan bli ännu värre.
Men Sverige har ju redan slappa och i stort sett inga restrektioner. Det måste ju betyda att i Sverige redan är allt han beskriver att skall hända i länder som öppnar upp.
Smittan sprids ju redan i Sverige och kommer att bli ännu värre.
Varför lägger han då i sig vad andra länder gör som om de förlorar på det Sverige i sådana fall redan har förlorat.
Om han ändå kunde hålla käften om andra länders agerande.
Citera
2020-04-06, 10:19
  #199454
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HerrGickhan
Det är nog så att 90 % bland de döda i covid-19 är personer som skulle dött inom 6 månader och 7 % inom 12 månader. Sedan finns det 3 % som är oförklarat.

Äldre +80 har sällan »många år kvar att leva«.

Gissningarna och statistiken är, som vanligt från din sida, högst oklar.
Citera
2020-04-06, 10:20
  #199455
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sotern
De är emot munskydd eftersom de inte har munskydd till alla.
De säger att långärmade rockar inte hjälper därför de har inte långärmade rockar till alla som behöver det etc.
Det är tillgången till skydd som dikterar myndigheternas rekommendationer, inte vad som fungerar.

Frågan är bara, varför raderade Aftonbladet artikeln helt och hållet..?
Det var ju huvudrubriken kl 08.00.
Det var en rätt lång artikel ändå och alltså inte bara en notis i deras Corona live, några fler som hann läsa artikeln?
Citera
2020-04-06, 10:20
  #199456
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Corona-Ezpecial
Då tänker vi likadant, effekterna i olika länders ekonomi kommer att vara förödande, men det finns inget alternativ att välja på mer än att sätta landet i karantän eller inte för att förhindra smittspridning. I bästa fall kanske det leder till att man får stopp på smittan? i och för sig är det ett önsketänkande från min sida men jag hoppas verkligen att något land lyckas med det.
Italien borde ha satt Lombardiet och Emilia-Romagna i karantän och inskränkt rörligheten för andra delar av landet. Nu stängde man ner regioner som låg långt ner på halvön - plus öarna - vars smittspridning var minimal. Det var m a o en panikåtgärd som drabbade även landets fattigaste och mest underutvecklade delar.

I Sveriges fall kunde en karantän av Stockholm/Sörmland vara ett alternativ. Att stänga ner Norrland och Gotland låter som vansinne i mina öron.
Citera
2020-04-06, 10:20
  #199457
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av zirconium2020
Seriöst?



Han är diskvalificerad.

https://www.expressen.se/nyheter/landernas-forvirrande-budskap-om-munskydd/

Läs hela så förstår du resonemanget.

Sen måste du skilja på munskydd och skyddsmask/filtermask. Den senare filtrerar luften du andas in, det gör inte den första.
Citera
2020-04-06, 10:20
  #199458
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Africanized
Ja när vi har en borgerlig regering är det så.

Nu har vi haft S regering i en och en halv mandatperiod, svårt att skylla på näringslivet då...

Inte alls. Sossarna introducerade praktiskt taget nyliberalismen i landet.

https://sv.m.wikipedia.org/wiki/Kjell-Olof_Feldt

Det är bara på FB sossar är kåmmennister.
Citera
2020-04-06, 10:20
  #199459
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Darknightress
Hann någon spara ner artikeln på aftonbladets förstasida där det stod något i stil med ”Folkhälsomyndigheten backar munskydd skyddar”.
Det var en artikel med intervju med en kvinna från folkhälsomyndigheten som berättade att de ändrat sig till att munskydd visst funkar och att de fått ny information.
Publiceraeför 2 timmar sedan men för 30 min sen uppdaterades artikel till att handla om munskydd i andra länder.

Jag tycker detta var skumt. Varför ändra deras artikel helt plötsligt?

Mina funderingar är rent spontant,
Varför är de så emot munskydd?
Vad skadar de att rekommendera att folk ska bära munskydd om de har tillgång till det?
Det är ju självklart att de skyddar mer än inget munskydd alls.
Vad tror ni?

Hittade SVTs artikel om det. Inbakat i nyheten om testning.

https://www.svt.se/nyheter/inrikes/folkhalsomyndigheten-vi-kommer-kunna-testa-100-000-personer-i-veckan

Citat:
Munskydd kan hjälpa
Ytterligare nytt från myndigheten är att munskydd, som Folkhälsomyndigheten fram till nu vidhållit inte fungerar som skydd mot sjukdomen kan ge ett skydd.

– Nu finns det ny data på att munskydden faktiskt kan hjälpa mot droppsmitta. Vi får ny kunskap hela tiden, säger Karin Tegmark Wisell.
Citera
2020-04-06, 10:20
  #199460
Medlem
gloffgloffs avatar
Det tåget har redan lämnat stationen, tåget har gått,

spridningen av viruset pågår i Sverige, oavsett om man vill eller inte,

det vi kan göra nu är att tillsammans minska smittspridningen,

-om vi vill alltså.

Citat:
Ursprungligen postat av grobiankungen
Ja det sprids lite i Sveriges andra delar men inget, inget!!! Mot hur det sprids bland de ohygieniska stockholmarna.

I ett läge där hela världen verkar prata om munskydd/ansiktsmasker,

när det gäller spridning av ett virus som smittar via andningsvägarna,

tror jag personligen det inte går att skylla på hygien.

Att dela samma luft vet vi ju smittar, oavsett vilken klinisk term man sätter på vätskedropparnas storlek,

inte konstigt det smittas där mååååånga människor är nära varandra -tänker jag.

Ju därför vi ska hålla avstånd.
Citera
2020-04-06, 10:20
  #199461
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HerrGickhan
Det är nog så att 90 % bland de döda i covid-19 är personer som skulle dött inom 6 månader och 7 % inom 12 månader. Sedan finns det 3 % som är oförklarat.

Äldre +80 har sällan »många år kvar att leva«.
Och hur i helsicke kan du vara säker på det, finns många pigga som är över 80
Citera
2020-04-06, 10:21
  #199462
Medlem
HerrGickhans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DaGoose
Med ditt resonemang behöver ju inte någon statistik föras eller presenteras öht. Är Uppenbart att det finns stort nyhetsvärde och allmänintresse om patienter i den åldersgruppen avlider.

Ja det finns ett sjukligt intresse för yngre som blir svårt sjuka eller dör. Ett så sjukligt intresse att folk helt tappar koncepten när det tas upp. Då tas enstaka fall som intäkt för att det skulle vara vanligt att unga dör.

Det är ju åtskilliga i tråden som hugger direkt och plockar fram den påhittade frasen »det sades ju att yngre var immuna«.
Citera
2020-04-06, 10:21
  #199463
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av grobiankungen
Det är möjligt att han är kass, min poäng var att folk uppfattar den vajande Tegnell som ännu sämre.

Aids eller corona. Pest eller kolera.
Citera
2020-04-06, 10:21
  #199464
Medlem
Kvantskallens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HerrGickhan
Jaha, vad säger det gruppen då?

Det dör ju varje år yngre människor både i kända och okända sjukdomar. Naturligtvis kommer det att vara någon yngre med kända eller okända sjukdomar som drabbas i covid-19. Vore ju oerhört märkligt annars.

All information om covid-19 är relevant och behövs för att vi skall kunna fatta rimliga beslut om hur vi skall möta hotet i vår vardag. Det borde till och med du förstå.
__________________
Senast redigerad av Kvantskallen 2020-04-06 kl. 10:24.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in