Citat:
Ursprungligen postat av
gabrielle2
Nej jag har absolut ingen lust att gå omkring och leta efter något att vara positiv över när människor dör som flugor runt om i världen.
Jag är inte svensken som säger. Tänk på barnen i biafra, när barnen inte vill äta eller du skall vara tacksam över att osv.
I det stora hela är jag i grund och botten en skämtsamt ironiserande människa. Sprider glädje i min omgivning bland mina nära och kära.
Och skojar till lite här inne också bland alla domedagsprofeter, godhetsapostlar gråterskor, dårar och intelligenta.
Men kan också vara för jävlig, dum i skallen, klok eller förbannad.
Jag tycker att det expressen skriver om de 5 positiva sakerna i "coronadepressionen" är ungefär som uppmaningen jag avskyr. DU SKALL VARA TACKSAM.
Okej, förstår om du ser det på det viset, vi ser det helt enkelt olika. Jag tror det är viktigt att se något positivt bland allt elände, eller åtminstone stänga av emellanåt. Inte så att det blir något förnekande givetvis. Absolut inte så att man börjar ta risker eller något annat dumt. Men något hopp måste finnas.
En del verkar ju bo i denna tråden för tillfället, man kan ju fundera vad allt ensidiga fokus på elände och endast elände kommer att göra med en del.
Men det är bra att du har humor, det är viktigt i dessa tider.
Om det är något fel Expressen gör enligt mig så är det att man kunde "Följa Alex Schulman dag för dag under Coronakrisen". Då tar jag fan hellre och drunkar av mina sjuka lungor istället.