2020-03-30, 08:36
  #171601
Medlem
Före den här helgen var det över 20 döda per dag i slutet av veckan i Sverige. I helgen mycket lägre.

Är det troligt att det är färre dödsfall på riktigt, eller kan det vara eftersläpning i rapporteringen pga helg?
Citera
2020-03-30, 08:36
  #171602
Medlem
InOurNatures avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TAD2
Det är fortfarande inte definition på luftburen. Aerosoler genereras vid vissa producenter på sjukhus därav finns en rekommendation att använda andningsskydd för alla typer av luftvägsvirus vid sådana procedurer. Droppsmitta vid hostning och nysning är inte samma sak, det är utrett sedan många många år tillbaka.

Såklart, poängen jag försöker göra är att det kan bildas "moln" eller liknande miljöer där man kan andas in viruset. Detta då i stängda eller trånga utrymmen.
Citera
2020-03-30, 08:37
  #171603
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Krillolero
Men det som sker nu är ändå scifi på hög nivå...

Ja, verkligen.

Covid/corona blixtbelyser verkligen brister, hos politiker, vård, allmänheten osv

Våra sk ledare är inte gjorda för detta, men det finns några undantag.

Sverige är i princip rattlöst.
Citera
2020-03-30, 08:38
  #171604
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bluebeast72
Högt blodtryck, dåligt hjärta, diabetes osv.

Dessa är ju sjukdomar.
Riskfaktor kan vara fetma.
Citera
2020-03-30, 08:39
  #171605
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av climasol
Ja dessa människor som styr i Sverige är extremt envisa. De kan pladdra en massa för att lugna folket, men målen är skrivna i sten. Jag tror att Tegnell och co fortfarande är helt bestämda på linjen att smitta ner hela svenska folket, men få det att se ut som att de är den goda sidan som inte tvingar någon utan allt är frivilligt.

Själva idén med långsam spridning är helt befängd. Det är det absolut sämsta alternativet. Ju förr man får bukt med smittan desto bättre. Det bästa hade varit några veckors nedstängning, men till och med fri spridning hade varit bättre för det hade gått snabbare.

Att låta viruset spridas till alla under flera månader, eller flera års tid är ju rena tortyren, och kommer helt enkelt inte att fungera. När övriga världen har kommit förbi viruset och vi i Sverige skall gå här och försöka undvika att bli smittade i månad efter månad så kommer politikerna helt enkelt att bli tvungna att byta spår.
Håller med dig - det är befängt - och jättemånga länder försöker begränsa så mycket det går. Jag skulle gärna vilja se en lista över åtgärder runt om i världen. Nån som har länk?
Citera
2020-03-30, 08:39
  #171606
Medlem
Bluebeast72s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av justina
Dessa är ju sjukdomar.
Riskfaktor kan vara fetma.
Aha, astma o så oxå?

Tråkigt vi förlorat två så unga människor i landet dock.
Citera
2020-03-30, 08:40
  #171607
Medlem
lasternassummas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ikea-Kamprad
Nu skriker moderaterna testa, testa, testa.

Ok, vad finns.

Tester för att se om man är smittad. Koll på om snuvan man har är corona och man man ska vara hemma. Finns tillgängliga.

Antikroppstester testar om man har haft corona. Ev är man då immun en period.

Sydkorea ligger i framkant vad gäller båda och det var kanske därför Löfven ringde till dem. Kanske landar det snart fraktflyg därifrån.

Här en blogg om frågan

https://www.ekonomism.us/entry/tvaa-tester-tvaa-syften?utm_source=dlvr.it&utm_medium=twitter

Så här uppfattar jag orsaken till att testkapaciteten är begränsad.

I laboratoriet sker en behandling (som är manuell) och en analys (som görs av en maskin). Tillgången på personal, kemikalier och analysmaskiner är begränsad.

Därför prioriteras (som jag uppfattat det):
– Vårdanställda som misstänks ha infekterats.
– Patienter som kommer in i vården med misstänkt infektion.

Moderaterna framstår som lite kappvändare nu:
"– Sänk skatten för alla!"
"– Testa alla!"

Hinner han tänka efter innan han uttalar sig, Kristersson?

__________________
Senast redigerad av lasternassumma 2020-03-30 kl. 08:42.
Citera
2020-03-30, 08:40
  #171608
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av infidel
Ja. Du kan söka på "encephalitis" om du vill ha information på engelska.
Takk!
Citera
2020-03-30, 08:40
  #171609
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av justina
Dessa är ju sjukdomar.
Riskfaktor kan vara fetma.

Storrökare.
Citera
2020-03-30, 08:40
  #171610
Medlem
InOurNatures avatar
Det var en diskussion igår gällande antal nyinlagda på IVA. Tegnell använde gårdagens data för att göra en poäng kring att det minskar. Följ gärna siffrorna under dagen. 27mars har fått 4st nya inläggningar sen igår kväll. Dom andra staplarna följer säkerligen samma mönster när regionerna börjar rapportera in igen;

https://portal.icuregswe.org/siri/report/vtfstart-corona
Citera
2020-03-30, 08:41
  #171611
Medlem
hvita.nhegrers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bluebeast72
Högt blodtryck, dåligt hjärta, diabetes osv.
Även fetma..
Citera
2020-03-30, 08:41
  #171612
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av justina
Före den här helgen var det över 20 döda per dag i slutet av veckan i Sverige. I helgen mycket lägre.

Är det troligt att det är färre dödsfall på riktigt, eller kan det vara eftersläpning i rapporteringen pga helg?

I den officiella statistiken saknas en del dödsfall iallafall. Sörmland har 16st enligt regionen men enbart 11 syns på folkhälsomyndigheten. Kan vara pga det varit helg och det blir en stor ökning idag.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in