2020-03-29, 17:46
  #169753
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av zappaholic
Trycket minskar väl inte eftersom det blir fler på IVA?
Precis, det ökar eftersom mer människor ligger där.
Citera
2020-03-29, 17:46
  #169754
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av .Adidas.
Danmark. 200 nya bekräftade fall. Över 70 döda. 5 miljoner invånare.


Deras stränga och kraftiga restriktioner som dom införde har inte gjort dom speciellt mycket bättre än vårt lands. länge leve filosofen och det nytänkande geniet Tegnell
Jasså har em passet börjat nu? Vi är ju samma som Danmark så vad pratar du om?
Citera
2020-03-29, 17:46
  #169755
Medlem
vinbras avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RobertoSaviano
Men snälla, det handlar inte om att ”FHM mörkar siffror”. Jag pratar om siffrorna sjukhusen rapporterar varje dag.

Det är sjukhusens rapportering jag syftar på och som släpar efter på helgerna. På måndagarna blir det sedan en kraftig skjuts uppåt med tex dödsfall.

Källa: https://c19.se/
__________________
Senast redigerad av vinbra 2020-03-29 kl. 17:48.
Citera
2020-03-29, 17:46
  #169756
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av painkiler
trenden är ju avtagande i inskrivna , 46 42 36 36 22 22 7(idag men kommer uppdateras), så trycket på IVA minskar på sikt just nu.
Eller så håller platserna på att ta slut. Och man är mer restektiv
Citera
2020-03-29, 17:47
  #169757
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av gabrielle2
Jag tror att Tegnell från början visste att riskgrupper skulle vara mest sårbara och såg till att alla resurser skulle finnas där från början. Under tiden bad man svenska folket att hjälpa till allt vad vi kan genom att undvika att föra smittan vidare till riskgrupperna.
Vi lyssnar och undviker situationer som skapar mass-smittning.
Jag tror mest utav allt att det svenska folket likt ett immunförsvar tillsammans kämpar mot viruset utan att för den delen vara en arme.
Endera har Tegnell rätt. Han verkar helt övertygad om att det här är det absolut bästa sättet att fightas mot pandemin.
Vi får se framöver om det ökar drastiskt eller stannar på den här nivån.
Jag märker att många av de övriga ländernas agerande tycks vara helt verkningslösa.
Viruset trivs inte i Sverige😂
Eller också har svensken ett sjujävla immunförsvar.
Tror mest utav allt att vi är ett följsamt folk som också uppfostrar varandra. Va f..n hostar du. Hem med dig för f...n.
Och att vi redan innan hade en stor håll dig borta från mig yta som blivit en meter längre nu. Sitter det en person längst bak i bussen sätter du dig längs fram i stället.
Håller inte på och slickar varandra i ansiktet. Puss tre ggr på varje kind osv
De äldre trivs att vara själv i sina lägenheter, inte alla men många. Även där behövs inte så mycket kom inte hit med era bakterier predikan.

Ett tillägg till detta: Åtgärderna som gjorts i många andra länder är rent politiska beslut, där de går emot sina egna folkhälsomyndigheter och inför olika åtgärder för att framstå som handlingskraftiga. I Sverige har regeringen varit duktiga på att lyssna på FHM och inte utnyttjat situationen för sin egen vinning.
Citera
2020-03-29, 17:47
  #169758
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kentiro
I torsdags vårdades 144 st på IVA.
I dag är siffran 202 st.

I torsdags hade 176 personer fått IVA-vård.
I dag har 269 personer fått IVA-vård.

Jag vet inte vad dåren röker.
Han behöver inget röka, han bara är sådan. Inkompetent.

Intressant video från Sydkorea, någon länkade till den tidigare men den kan behöva en påminnelse.
https://youtu.be/gAk7aX5hksU
Intervju med en av Sydkoreas ledande specialister på Covid-19, Woo-Joo Kim, bättre än så här blir det inte förklarat.

Sydkorea
Dödlighet:
80+ 11,6 %
70 – 80 6,3 %
60 – 70 1,5 %
50 – 60 0,4 %
40 – 50 0,4 %
30 - 50 0,1 %
Inga där under.

90 % av de som dör är över 60.
20 % har inga symptom
För tonåringar och upp till 40 är det ganska milda förkylningssymptom i en till två veckor.

Ett nytt virus som inte har något botemedel, det är bara ens immunsystem som kan bekämpa det och över 60 börjar immunsystemet att försämras och är riktigt dåligt över 80.

I sydkorea ska bl.a. inresande koreaner vara i två veckors karantän äve om de testats negativt. De ska ha app i telefonen som övervakar, går de typ utan för bostaden går ett alarm i telefonen, de ska även två gånger om dagen fylla i sin status. Gör de inte det räknas det som att de inte är i karantän.

Han är helt säker på att munskydd hjälper, de tycker det är lite konstigt att det inte används i Europa. Men har en viss förståelse för att sjukvårdspersonal ska prioriteras.
Det finns seriösa undersökningar som visar på detta, i motsats till vad Tegnell påstår.
Som han säger redan med Svininfluensa och Sars kunde de se hur munskydd hjälpte till att hålla ner smitto nivån.

Varför har inte vår myndigheter beordrat produktion av ansiktsmasker/munskydd och delat ut till +60? Om de nu som de säger är en prioriterad riskgrupp.
Citera
2020-03-29, 17:48
  #169759
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av .Dostoj.
Absolut och det är mycket positivt. Min farhåga är att när regerande skickar signaler som att faran är avblåst så återgår Svensson till sina vanliga bestyr och stormen slår till då efter någon vecka. Men jag håller med om att det ser ganska positivt ut. Tycker dock att försiktighet bör råda både från regeringen och allmänheten den närmaste tiden ändå.

Men enligt er så gör vi ju ingenting i Sverige. Hur ska ni ha det?
Citera
2020-03-29, 17:49
  #169760
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av zappaholic
Trycket minskar väl inte eftersom det blir fler på IVA?


Om det blir färre nyinlagda jämfört med när toppen nu är så får man räkna med minskat tryck på sikt allteftersom patienter avlider eller skrivs ut från IVA. På kort sikt lär trycket ändå öka.
Citera
2020-03-29, 17:49
  #169761
Medlem
Sam.Boyds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av NirvanA
Läget förefaller enligt somliga att vara stabilt. En annan undrar när katastrofen kommer med hundratals döda per dag osv... när börjar det skena? som många är övertygande kommer hända.

Det som kan rädda Sverige är att det är relativt glesbefolkat. Och att folk bor relativt stort (med vissa undantag). För jag vill hoppas på ett mirakel.

Men har jag förstått kurvor o prognoser rätt så lär det ta fart från fredag.
Citera
2020-03-29, 17:49
  #169762
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bluebeast72
Sluta med desinformation!


Tegnell , min hjälte, vår räddare sa nyss på radion p1, intensivvårdande minskar, smittade jämn nivå o dödsfall minskat så vi är på väg neråt i kurvan.

Vi mot alla andra länder leder utvecklingen av minskad smittospridning o fler bör se o lära av oss. Tack tegnell för en bra virusvecka, you did it.
C19. Se. De minskar ej.
Citera
2020-03-29, 17:50
  #169763
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Utspilld
Vad dillar du om? De var ju de som fick minst förvarning om vad som skulle hända då de var första epicentrum i västvärlden?

Självklart bör vi lyssna på de med mycket erfarenhet av sjukdomen.
Målet är att inte behöva ta del av deras erfarenhet av sjukdomen, kan vara därför Löfven ringde Sydkoreas president och inte Italiens premiärminister.
Citera
2020-03-29, 17:50
  #169764
Medlem
Mogna-Meloners avatar
Citat:
Ursprungligen postat av NirvanA
Läget förefaller enligt somliga att vara stabilt. En annan undrar när katastrofen kommer med hundratals döda per dag osv... när börjar det skena? som många är övertygande kommer hända.

När allmänsmittan har tagit fart över hela landet.

Vi är inte riktigt där än i de flesta delar av landet om vi bortser från Sthlm. Just nu är Stockholm mest drabbat. Men bara 1/10 av befolkning bor i Sthlm.

Så när smittan tar fart i region efter region - det är då vi börjar skena. För vissa regioner sker det först i slutet av april. Kanske maj pga den långsamma inkubationstiden och det långsamma sjukdomsförloppet.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in