Citat:
Ursprungligen postat av
Sonnenwende
Det handlar om att flacka ned kurvan. Det gör man genom stängda gränser, skolor och karantän.
Desto tidigare desto bättre, då kan dessutom vården hinna ta hand om de svårast sjuka. Vill man ha en fullständigt okontrollerad situation gör man som Sverige.
Tegnell har medvetet satsat alla kort på flockimmunitet. Att man inte testar gör det är omöjligt att få kontroll på smittan.
Problemet är bara att det aldrig har prövats med framgång och vården är inte förberedd. Således kan upp till 60.000 st dö om det här slår fel. I huvudsak gamla och sjuka, men även unga och friska har dött i Kina och Italien.
Virus muterar dessutom som risken för nya vågor är uppenbar.
Bra skrivet! tyvär så förstår inte en del detta, om de är sossar eller inte låter jag vara osagt men logiskt tänkande är inget den här gruppen praktiserar.
Att inte testa bredare medför en ökad och okontrollerad spridning pga att man inte upptäcker smittade som inte uppvisar symptom, den gruppen tror jag är väldigt stor.