Citat:
Ursprungligen postat av
Hemi57
Ska man vara säker på att få bort ev smitta från föremål är det säkraste att blanda in 10% Ethanol i rengöring/desinfektionsmedlet.
Med all respekt att du vill hjälpa. Akta dig för fel information i ett läge som detta.
Folk kan basera viktiga vägval på dina antaganden.
10% Ethanol försvinner snabbt i luften.
Resultat verkningslöst. Farligt. Du tror att tex händer är descinficerade.
Inför kirurgi/under kirurgi används stora mängder 95% speciell handsprit i pump tub, detta för att säkerställa bortom allt tvivel att handskar händer är kontamineringsfria.
https://www.schuelke.com/gb-en/products/desderman-pure.php
Sveriges bästa alternativ här är DAX 85% handsprit.
Folket behöver pumpen på 600ml, vilken är påfyllnadsbar.
Dax tillhandahåller även större dunkar 1 respektive 5 liter att fylla på pump refillen.
Rekommenderar inte Handsprit med under 70% ethanol. Samt INTE handsprit med gulliga "aloe vera" eller annat trams i.
Går du ner under 70% ethanol behöver du rigorösa mängder för att säkerställa en kliniskt descinficerad yta/område. Och det är just kliniskt rent som eftersöks när vi har att göra med Covid-19.
Alltså går du under 70% ner mot 50% ethanol (sett förpackningar med denna halt säljas), behöver sprita fler gånger för att eliminera fettbundna partiklar vid användning i situationer du inte har tillgång till tvål och vatten.