Citat:
Ursprungligen postat av
OY
Säkert så, men kan någon förklara varför viruset i så fall tycks trivas i människans 37 gradiga kropp?
Kan bero på att viruset förändras så fort det reagerar med ytan på den specifika celltyp i den specifika art som det råkar vara utrustat för att "berika". Det förändras återigen när det kommit in i cellen, och återigen när det eventuellt kommer in i en organell, och sen till sist när dess RNA kommer in i cellkärnan. Då skapas en replikationsmekanism som bygger upp nya virus.
Den hår grejen är avancerad. Den behöver rätt väder för att funka i luften. Rätt cell i rätt arts lunga för att funka där. Rätt miljö i den cellen för att funka där. I varje steg förändrar det sig. Det förändrar sig från det att den letar upp sitt unikt passande offer, tills efter att den kommit in i det.
Citat:
Ursprungligen postat av
KarlKaviar
Totalt antal smittade i Sverige
LÄNK
9 mars: 248
8 mars: 203
7 mars: 140
6 mars: 101
5 mars: 60
4 mars: 35
3 mars: 30
2 mars: 15
1 mars: 14
29 feb: 8
28 feb: 7
27 feb: 7
26 feb: 2
25 feb: 1
31 jan: 1
30 jan: 0
Tydlig fördubbling varannan dag. Sedan 28 Februari åtminstone.
Är det inte konstigt att antalet inresande ökar så kraftigt nu när de äntligen har stoppats från de smittade regionerna, och ingen smitta sprids i Sverige??? Varför reser varannan dag dubbelt så många smittade in till Sverige nu?