Citat:
Ursprungligen postat av
Lookalike
En klar och koncis tankegång som jag håller med om.
Frågan blir då..OM det inte är SE som man är på gång att presentera,vem är det istället?
Vi vet ju att det knappast handlar om CP.
Vilken potentiell GM återstår utifrån känt material som den mest sannolike/minst osannolike?
Nu heter jag visserligen varken Klas eller Göran Bergendahl..:-)..men jag tror som sagt att det handlar om CA.
Detta är ju huvudproblemet. Många, de absolut flesta, suckar och skakar på huvudet åt SE. Och det är det lätt att göra, jag gör också det ibland. Men då kommer frågan - vem är det annars?
SE har brottsplatsanknytningen. SE har signalementet. SE har lokalkännedomen. SE har (nåja, lite) motiv. SE har (till viss del) vapenvana. SE har inget alibi.
Jag är, som sagt, tveksam till att han varit så smart att han kommit på en vattentät strategi under ynka 20 minuters mordflykt. Jag är tveksam till att han har attackpsyket. Men vilken mördare tickar i alla mördarboxar? Om någon hade gjort det hade mordet varit löst för 34 år sedan.
Det är lika bra att inse - den "perfekta mördaren" finns inte. Det vi har att spela med är bara otänkbara mördare. Det är de som återstår. Då får man ta den minst otänkbara. För mig är SE den person, utifrån vad jag vet.
Ser fram emot att höra era alternativ till SE.