2020-03-03, 08:12
  #81601
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av leitbild
haha, detta har jag helt missat! förhörsledaren verkar inte tro sina öron.

MT: Ja nu, nu pratar vi om nånting som har pågått i ganska så många år, så, hela huset är en ganska så passande beskrivning, men ...
F: Men vänta ...
F: Du säger många, nu måste jag avbryta dej, många år säger du, men så även när du levde med Hanna så kom Lena hem till dej och hade sex menar du?

---
BF: Beskriv på vilka ställen har ni sex på?
MT: Oj oj oj ja ehh, ska vi ta rum för rum? Ehh vi kan börja med TV-rummet i källaren, ehh sofforna, golvet, ehh säkert ståendes mot bordet, förmodligen inte på det bordet, i rummet intill pysselrummet så, på bordet och på golvet, ehh i kontorsstolen.
BF: Du, ett ögonblick, vad sa du? I pysselrum på bord och golv?


och det är ju verkligen en diger lista på platser som de ska ha haft sex på i hans hus.

BF: Beskriv på vilka ställen har ni sex på?
MT: Oj oj oj ja ehh, ska vi ta rum för rum? Ehh vi kan börja med TV-rummet i källaren, ehh sofforna, golvet, ehh säkert ståendes mot bordet, förmodligen inte på det bordet, i rummet intill pysselrummet så, på bordet och på golvet, ehh i kontorsstolen.

---
MT: Jaa, ehh i trappan upp därifrån, sen uppe i TV-rummet, och där är det väl, är det nog bara soffan skulle jag tro, som jag kan dra mej till minnes, och altanen på golvet, sen kommer vi upp i köket, och då är det på köksbordet och köksgolvet, vid diskbänken, på diskbänken. Säke1t ståendes mot väggen mot murstocken, ja jag är lite osäker på det, sen sovrummet i sängen,
F: I din och Hannas gemensamma säng?
MT: (Dröjer något med svaret) ehh ja, allt är svekfullt, mycket, ehh sen är det badrummet nästa rum, ehh, ståendes mot handfatet, sittandes på toaletten, ehh i duschen. Uppe i (suckar) ja i, i trappen på vägen upp, då är vi liksom i hallen så att säga, nu pratar vi om ganska många år, i alla fall uppe i Wilmas rum, ehh det är rummet rakt fram när man går in i den här, sydöstra rummet.


jag får banne mig skavsår och kramp på alla möjliga ställen bara av att tänka på hur allt det där skulle ha gått till.
Jo,men allt baserades på erotik.Det är ju så det går till i otrohetsaffärer.Ej förvånad
Citera
2020-03-03, 08:13
  #81602
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Unni.Drougge
Tänker på det där att S och L kanske har ett gemensamt barn. Det känns definitivt som troligt motiv, att dölja ett avslöjande av det. Men vad finns det för tecken på det? Har inte kommit så långt i FUP.
Det tror jag inte alls.
Citera
2020-03-03, 08:15
  #81603
Medlem
Handlrs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Osamaj
Ingen av dem är riktigt friska i huvudet. Kan vid mitt liv inte förstå vad HD ser för anledning att vilja ha denna idiot tillbaka. Som sagt..sjuka i huvudet hela bunten.
Det är något religiöst över det.. typ rädsla, pengar, sex och nu mord.
Livsstilskriminell.. var han ensam, sannolikt inte.
Stefan Davidsson, Jerry Gray, Hanna Davidsson.. man undrar var de hittade varandra någonstans..
SpyBar005, ?
Citera
2020-03-03, 08:21
  #81604
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mirandamirage
Jag får känslan att deras sexliv är så översexualiserat på grund av att de gör något förbjudet och otillåtet. Att själva kärnan är spänningen och drivkraften är att de båda vet om och känner till att de gör fel. Detta eggar dem maximalt. De tänder på att ljuga och vara svekfulla, det ät tändvätskan på brasan i destruktiva förhållanden.

Skulle de leva i en relation hade de tröttnat rätt fort på varandra. Tror jag. Enligt väninnan N. Olsson så var inte L de senaste 4 åren av hennes liv ens intresserad av ett seriöst familjeliv utan var en fri kvinna. Lena avsåg inte heller något långsiktigt med Anders Holmqvist. Han var snygg men det fanns inget mer. Och det räckte inte för L, hon ville ha personlighet och utstrålning. Det var något som saknades. Aktbilaga 151 del 2 s.99.
Ja,det var spänningen.Hon säger att SD varit elak mot henne.Om SD varit snäll mot henne då hade hon inte heller varit intresserad.Då hade han varit en tråkmåns i hennes ögon.
Jag blir inte alls förvånad över denna läsning.Om hur ofta och vart de hade sex m m m m .Det är så det går till i otrohetsaffärer.
Ändå vill inte fruarna skiljas.De väljer att släta över och vill inte se sanningen i vitögat då det gör för ont.Mannen säger : Hon betydde inget. Den som betyder något är äkta frun.
Hur som helst så har paret Davidsson barn ihop och har varit gifta.De vill ju fortsätta ihop.Det var bara det att LW inte lät dem vara ifred.Hon är borta nu och de har nu möjlighet att starta om ihop.

Det får inte bli för komplicerat för er.Då bryter ni ihop!
__________________
Senast redigerad av Fotoalbuns 2020-03-03 kl. 08:23. Anledning: Tillägg
Citera
2020-03-03, 08:26
  #81605
Medlem
Aktbil 146 del 1 sid 70

Förhör med dottern E

Hittar ett SMS till LW 15/5 6.16 där hon frågar var hon (LW) är.

N först (när de var på väg till LW på morgonen) dörr öppen ca 2 dm.

Det var UW som ringde LW:s föräldrar och berättat att LW var försvunnen (ej polisen som vi spekulerat om).
Meningen var att dessa skulle vara barnvakt när LW reste till Norge.
Citera
2020-03-03, 08:30
  #81606
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av uncommon-name
KRASST OCH I RUNDA SLÄNGAR:

Läser om och om igen hur han i förhören först inte riktigt vet när han träffade LW sist. Så trycker man till lite och då visar det sig att dom har träffats på fredagen på hans kontor. Sen trycker man lite till och då har hon även varit hemma hos honom på lördagen.. Och när de har sex så slutar det med att han har fått blod i ansiktet och på tröjan (som nu är tvättad) eftersom det rinner blod från hennes underliv vid samlaget och det gör det ungefär 100 procent av gångerna och har så gjort i alla år, så därför finns det blod lite överallt. Typ i soffan på jobbet. Typ i duschen. Typ i pannrummet.

Om LW skulle berätta för HD om deras relation så skulle det ta död på hans liv och då skulle han i så fall behöva avsluta LW's liv.
Och sedan: Om SD åkte på sin resa till USA med HD, så hotade LW med att berätta för HD om att dom ff träffas bakom hennes rygg. Så därför var det väldigt viktigt att LW inte fick veta att dom skulle åka.
För han vill ju leva med Hanna - tom "resten av hans liv", som han säger. Men att H inte kan leva med honom fastän hon gärna vill pga sveket. Så han lever på hoppet om att de ska bli ihop igen.
Bollen ligger hos henne och hela förhållandet är bara möjligt att reparera om SD bryter med Lena som han lovat. Och det gick ju bra...

Och så lämpligt att det låg en felplacerad Catch i Vivallaskogen som skulle fixas (tillsammans, var planen) under helgen på natten, men att det då dök upp tre mystiska män som antagligen ville ha något av honom. Som en mobil, typ. Men som han inte hade på sig, så han fick åka hem och ringa polisen och rapportera om dessa män. På plats uppger han dessutom falskt namn. Så LÄGLIGT att hennes sista ping från mobilen sedan kom från Vivallaskogen(?). Inte helt svårt att dra slutsatsen i så fall att mobilen ligger på ett himla tryggt gömställe och inte heller svårt att fatta vad syftet till larmsamtalet var..

På morgonen 15 maj, så uppger SD att han har en större besiktning av en stor lagerhall där han skulle inspektera isoleringen och kolla badrum osv. En stor lagerhall..? Där kanske man kan göra sig av med både det ena och det andra..?
Sen blir han osäker och undrar om han inte var där dagen innan också. Kommer fram till att han varit där båda dagarna. Frågan hur han kom dit undviker han att svara på. Och så ändrar han till att han var på ett annat jobb INNAN lagerhallen. Han får frågan hur han tog sig dit, vilket han inte svarar på. (Ska man gissa på att han norpade firmabil tidigt som fan på morgonen och nyttjade den till att köra bort skorna och mordvapen och SEDAN åkte till jobbet? Kan man gissa att han råkade lägga någonting blodigt i soffan på jobbet?) Men sedan uppger han att han cyklat dit i harmoni.
DOCK: Enligt jobbkollegan kom han dit och var stressad och ostrukturerad. Inte alls lik sig själv och helt tomhänt och oförberedd inför mötet.

Polisen undrar varför han såg till att ha ett sjuhelvetes schema den 14e med träning, trappinspektion, tvätt, vattning, mek med cykel, jobbmejl osv då han ska hinna packa och förbereda inför resan. SD svarar att det kan tyckas konstigt att göra så, men att han tvärtom känner sig lugn och avslappnad inför resor. Ändå uppger han i förhör att det är svårt att komma ihåg den 15 maj eftersom det var så pressade timmar under fm. No shit!!!

Rabblar upp vart dom har haft sex hemma hos honom: "..eeh och ganska så säker liggandes på matta, en matta som förvisso inte finns kvar förvisso, men men.."
Nä, för den slängde eller sålde dom på loppis. De mattor som inte blev sålda slängde dom. Och då körde dom den först i en skottkärra. In i tvättstugan. Och garaget. Gamla källaren. Vid cyklarna. Vid W*ilmas cykel som de hade "lite kul och trams" med tidigare. Oralsex. Och det "spottades" så att säga en del på hennes cykel för lena spottade ut satsen på hennes bakhjul. Men först hade Lena sex med sadeln på cykeln och lät sadeln tränga in i vaginan (aktbilaga 147 s. 451). ALLTSÅ!!!! VAD ÄR DET HÄR?!

Och jag kan hålla med FL om att han har onormalt dåligt minne.
Han framstår som allt annat än oskyldig.
Motivet solklart:
"Allt ska bli så bra"


Jag blir helt matt av frustration!!!!!

EDIT: Och det här gjoset som de pratar om och trosskydden som SD hävdar att hon använder pga blödningarna efter sex.. Det män "tömmer" i oss kvinnor rinner ibland ut i omgångar och då kommer trosskydd väl till hands om man inte vill gå med besudlade underkläder. Ingen najs känsla, så tänkbar förklaring..
Fräscht va?
Blir inte förvånad.Detta är förbjudet och spännande och bidrar till översexualiserat.
LW i sig betyder ju inte ett skit för honom.Men sexet betyder mkt.Det förbjudna.Det tänder även LW på.
En snäll SD hade LW tröttnat på.Hon hade en man i UW.Han var så snäll mot henne men hon uppskattade inte det.I stället domderade hon och styrde med honom.Komma och gråta ut hos dög han i alla fall till.
Citera
2020-03-03, 08:31
  #81607
Medlem
gloriouslifes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Fotoalbuns
Det tror jag inte alls.

Varför inte?
Citera
2020-03-03, 08:35
  #81608
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av gloriouslife
Varför inte?
SD har sett till att inga barn har blivit gjorda!!SD vill väl XXX XXXXXXX inte ha någon oäkting med den XXXXXXX.
Citera
2020-03-03, 08:35
  #81609
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Cocinella
Nja, det är en barnmorska som sätter in spiral t ex. Lena kan ha haft en hormonspiral och då får du ingen mens alls.


oj vad mkt snack om det här men nej det stämmer inte att mensen försvinner för alla vid hormonspiral. Ok! Man kan få mellanblödningar, ha en "sväng mens" varje månad och man kan blöda vid samlag - om man tillhör dem som har mer "otur". Kan relatera.
Man kan ha kopparspiral också men där är det ännu större risk att man blöder, och man kan blöda rätt mkt av den. Men som sagt, det är individuellt hur man reagerar på dessa.

Och, som fler har sagt, har man inga större besvär är det smidigare att gå till en barnmorska för att t ex ordna preventivmedel - finns ofta dropin-tider. De kan också ta tester för underlivssjukdomar t ex.
Citera
2020-03-03, 08:36
  #81610
Medlem
gloriouslifes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Fotoalbuns
Blir inte förvånad.Detta är förbjudet och spännande och bidrar till översexualiserat.
LW i sig betyder ju inte ett skit för honom.Men sexet betyder mkt.Det förbjudna.Det tänder även LW på.
En snäll SD hade LW tröttnat på.Hon hade en man i UW.Han var så snäll mot henne men hon uppskattade inte det.I stället domderade hon och styrde med honom.Komma och gråta ut hos dög han i alla fall till.

Hon verkar ha behövt en man som hon
hela tiden var tvungen att kämpa för.
Varje dag var en tävling med HD.
Varje gång hon lyckades tvinga SD att
ha kontakt med henne så vann hon över
HD.
Digitalt, IRL, sex.
Hon låg in sitt revir i HDs och SDs hem.
Citera
2020-03-03, 08:36
  #81611
Medlem
GilGrissom82s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Cloudedcrystalbeam
Hmm. LW och barnen hade väl inga egna husdjur vill jag minnas? Jag tycker att man skulle ha analyserat djurhåret trots att sannolikheten är hög vad gäller att ”hårdonatorn” troligtvis var ett vilddjur av något slag.

Extradottern (som enligt LWs mamma blivit tillsammans med UW) har väl en hund om jag inte missminner mig.
Citera
2020-03-03, 08:41
  #81612
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dragonhuvud007
Japp, de är alla trasiga. Frågan är vem som drivit alla till trasighet, jag har min teori.
Finns en person som är drivande som allt pekar på, oavsett alla kristna psykologer, FBI psykologer och jurist studenters teorier.

Är han skyldig, svar ja. Blir han fäld, rätt säker. Det vi glömmer bort här är att alla vi är amatörer, förlåt om jag trampar någon på tårna.

Eftersom du inte vet om vilka yrkesprofessionella som finns i tråden, så kan du knappast utgå från att alla är amatörer inom de fält du anger. Själv anser jag det rätt tydligt att det finns just sådan spetskompetens i tråden.

Dessa personer var trasiga redan innan S. Sedan har relationen till honom gjort saken värre alla kategorier.
__________________
Senast redigerad av Mirandamirage 2020-03-03 kl. 09:02.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in