Citat:
Ursprungligen postat av
Picasso2
Ja, verkligen. Vilket otroligt jobb de gjort! Ser man på punkterna som åklagaren åberopar, så känns det som ett ganska tryggt åtal. Jäklar - vad jag velat vara med på den rättegången. Advokaten kommer ha ett drygt jobb att förklara bort all teknisk bevisning. Den här stämningsansökan är en god ersättning för fupen.
Hmm, du tänker så?
Jag tänker som så att de tekniska bevisen inte är så starka egentligen för då hade det räckt med den sedvanliga utredningen på 3000-4000 sidor, åtal och gå i fängelse utan att passera gå för den tilltalade, så brukar det se ut när den tekniska bevisningen är god och stark.
Åtalet är massivt men jag undrar hur starkt det egentligen är så fram med proffsen så får vi en fingervisning om hur fallet kommer att sluta.
Vi får se, det skulle ju bli 20 förhandlingsdagar att avnjuta om nu media direktrapporterar och det förutsätter jag.