Citat:
Ursprungligen postat av
mollydexter
Det handlar inte om personliga preferenser. Det är inte ett problem alls med att tycka att kvinnor är vackrast när de är arton. Det som blir ett problem är när man äcklas av kvinnor som är över arton eller tjugofem.
Den här växer väl förhoppningsvis ifrån det, annars ryker kärnfamiljen senast när hon är tretttio.
När frun blir fulare vid trettio ska hon sättas in på något hem så att han slipper se henne.
Man kan inte bestrida enkel biolgoi så vad man gjorde innan "kvinnans frigörelse" var att en man i sina bästa år 28-35 med studierna klara och/eller karriären i gång, har festat av sig och är redo att sätta sina rötter;
Han hittar en 15-20 åring som han gillar och uppvaktar henne med lov av hennes föräldrar, när mannen har fått deras välsignelse så friar han och de gifter sig, får barn och enligt moderna studier så är mannen och kvinnan väldigt mycket mer lojala mot varandra ju färre förhållanden de haft.
Samtidigt är det för mannens del en långtids investering, han har kanske 4,5,6 eller fler barn med kvinnan som han har kämpat och haft många bra stunder med redan genom åren så att han skulle dumpa henne för en ny 18 åring är bara struntprat.
Desto yngre man gifter sig desto större chans är det att man stannar med varandra.
Vi måste återgå till att ett förhållande börjar med ansvar och där "kärlek" växer fram.. inte alla dessa "kärlek vid första ögonkastet" tramserier.