Citat:
Ursprungligen postat av
LadySweden
Alla har nog förstått redan att du tror att skökan är kapitalismen.
Men nej:
Den avfallna kyrkan är väl beskriven i hela Bibeln.
Där emot, ska vilddjuret hata skökan och göra henne utblottad. Vilddjuret är ett rike med bland annat kapital makt, och blir världsomspännande i sin sista fas.
Jo, jag kan läsa. Men jag klistrar inte in i profetior vad jag själv tycker passar. Allt i Bibeln förklarar Bibeln.
Ja, det förstår alla som läser Upp 18.
Den falska profeten är en global symbol för all falsk religion, inte skökan Babylon.
Odjuret (vilddjuret) är världens myndigheter. Ingen kan köpa och sälja utan att ha odjurets namn och bild. Det är pengar präglade med statsvapen och kungens eller drottningens bild. Det är alltså globalt, inte ETT rike.
Jag lägger bara till en förklaring på vad som är vad. Henne kan ju tolkas olika, men det är skökan som kallas Babylon som menas. Du har fortfarande inte plockat fram verserna jag bad om. Det är som att ha en impeachment utan vittnen och dokument!