Citat:
Ursprungligen postat av
Punkliv
Mina morgonrutiner tar dessutom lång tid, minst en timme, ofta närmare två (mer på grund av magproblem än min asperger i och för sig, även om den spelar in i att jag har mina knep för att ansamla energi för dagen vilket kan ta tid). Den dagen jag skaffar ett jobb får jag väl gå upp vid 04:00 eller något, om jag ska börja sju... men så är det med det!
Vad pysslar du med på mornarna egentligen?
Citat:
Ursprungligen postat av
Punkliv
Nu avvek jag från ämnet lite, kan tänkas, men bristfällig behandling av vården kan jag tänka mig att nästan alla aspergare kan känna igen. Är det så?
Jagvetintejag. Men någon hjälp från staten kan man ju inte räkna med direkt. Jag har gjort så att jag "studerat" autism rätt seriöst (böcker, vetenskapliga artiklat, dokumentärer, youtube, hängt "på nätet", lärt känna ganska många Aspergare IRL (känner en del sen gammalt också) i några år, lärt mig massor om det. Och då om mig själv. Det har gjort det lättare att hantera alla Aspergerproblem jag har. Det är en del alltså. Nu vet jag vad det mesta beror på. Typ. Jag börjar veta vad jag behöver för att kunna fungera som "människa" (nja) också.
Fast Asperger är ju liksom bara en del av mig. Jag är ju en person/människa även utanför min sk. "diagnos". Men det är en del att ta till sig kring det här alltså.