Citat:
Ursprungligen postat av
Grisbrottaren
nDet är faktiskt så illa att kvinnor lärs (läs: indoktrineras) av populärkulturen att det är fritt fram för kvinnor att misshandla den man de älskar. Den bild som förmedlas av kvinnors våld i filmer och TV-serier är den att:
– När kvinnor slår män så är det en ömhetsbetygelse och framställs som bevis på att hon verkligen älskar honom.
– När kvinnor slår män är det mannens fel, oftast för att han svikit eller ljugit för henne och våldet framställs som rimligt straff.
– Män tar inte skada av kvinnors våld mot män, utan mannen bara ruskar lite på sig så är allting bra igen, oavsett hur grovt kvinnan slagit.
En scen ur filmen "Love and other drugs illustrerar de tre punkterna ovan:
https://www.youtube.com/watch?v=J0mhr2acd_I
Det är genom sådana här scener i populärkulturen som unga kvinnor (som blir feminister) får sin bild av hur partnervåldet ser ut, och inte genom vetenskapliga studier, som säger något helt annat.
Den värsta skadan är ofta den mentala skadan man får efter år av detta och den är lika illa oavsett om man är man eller kvinna men debatten förenklas och detta förstår inte folk.
Citat:
Ursprungligen postat av
Zaedrews
Svårt om ens omöjligt. En psykisk sjuk person kommer i många fall vägra inse att hon/honom är just sjuk. De är bra människor i grunden men sjukdomen gör dom förblindande. Manipulation blir just som bara som en missbrukare som allt den vill i världen är att dricka/droga mer. Allt annat kvittar. Samma sak här. Fan inte psykisk sjuk! Du får ta det med dig om dig är någon tröst alls.
Det ligger många år bakom mig nu men det tog tid att komma tillbaks efter detta. Jag lyckades däremot alltid kontrollera mitt våld och bara använda det som krävdes för att avväpna henne för att skydda henne, mig själv och mitt hus. Typ att hålla fast henne och ta ifrån vapnet som hon eventuellt hade. Detta är dock inte lätt även om man är större och starkare, heller inte ofarligt.
Det hindrade henne dock inte för att efteråt anklaga mig för att få mer pengar efter separationen än hon hade rätt till. Dessbättre hade jag hennes journal där hon till sina psykiatriker hade medgivit att hon ofta slog mig men att jag aldrig slog tillbaks. Att hon bytte psykiatriker efter separationen och berättade en helt annan historia till den nya och manipulerade henne att skriva ett intyg baserat på lögner hjälpte alltså inte eftersom jag kunde visa vad hon sagt till den psykiatrikern hon varit hos tidigare i många år.
Mina lärdomar är många, bl.a. att inte vara naiv och se kvinnor som bara goda och värnlösa. De kan var extremt våldsamma också och kommer undan med det eftersom misstankarna alltid riktas mot mannen om mannen inte har starka bevis för hur det ligger till.