Citat:
Ursprungligen postat av
-modestyblaise-
Gärna heller ingen bullshitartikel från 2002, gjord i Irland där de inte ens har grundläggande rättigheter för kvinnor.
Och så börjar tramsandet…
Studien från Irland år 2002 är en s.k. metastudie (googla!) där alltså ett urval av studier gjorda över hela världen vägts samman för en heltäckande bild av frågan. Det är alltså en rad studier från andra länder än Irland som använts.
Metastudien har beställts och levererats till Irlands hälsodepartement, så du gör dig bara löjlig när du kallar den "artikel".
Feministiska organisationer fick chans att kritisera studien. Den enda invändning de kom med var att urvalet av studier inte varit heltäckande, men de kunde inte komma med en enda studie de tyckte skulle ha vägts in. (Hint om orsaken: Det finns inga seriösa studier som visar något annat än att poartnervåldet är könsneutralt, eftersom det är så verkligheten ser ut.
Inte grundläggande rättigheter för kvinnor på Irland?
Nu visar du din desperation lite väl tydligt, va.