Citat:
Ursprungligen postat av
Marqueso
Kanske för att han hade något att bevisa på ett helt annat sätt. Han kom visserligen till United som en liknande ledargestalt, men också till en ny liga, en ny utmaning, och att det var just svårflörtade engelska kritiker han ville tysta. Han gick in i en konflikt, så att säga. Så då låg det väl mer naturligt att sno en lagkamrats nummer och sen ärva 10:an i en av världens största klubbar.
Läget nu är ju i det närmaste motsatt. Han kommer "hem" för att en sista gång få njuta av fotbollen. Inget märkligt med att då ta ett mer anonymt nummer, inte börja tjafsa om att få det eller det numret. Mognad möjligtvis?
Ja för i din värld kan Zlatan aldrig göra något gott. Inget nytt här, nej. Nä, skulle han lyfta Milan så säger det ärligt talat jävligt mycket om Zlatan.
---
Undrar för övrigt vad folk ska hitta att klaga på i Zlatans senaste kommentar om landslagsspel:
Jag har varit Zlatanist, berömt honom när det varit befogat. Skadan har blivit en delare av hans karriär. I form som innan skadan hade han gjort minst ett mål igår. Inget konstigt med det, åldern sätter sina spår.
Han är fortfarande en habil spelare som inte säger nej till mer fliss. Hela december var det snack om ett 18 månaders kontrakt men det blev 5 månader, varför?
Statyn är ju en flopp. Ingen staty ska resas över en levande person men den stör mig inte. Däremot placeringen.
Om han köpt eller fått aktier har ingen betydelse det är affärer.
När han lägger ut bilden iförd grönvitt tröja och att han ska göra klubben till Skandinaviens största klubb rinner det över för vissa supportrar. Desstom gör han det dagen innan Mackans avtackning.
Att attackera hans bostad och därmed hans familj är oacceptabelt.