Citat:
Ursprungligen postat av
Oliveira
Haha exakt!
Och I morgon blir det någon jävla genus - "professor" i film som ska babbla om Mai Zetterling. Suck!
Ja ja. Hold your horses. Jag drar inte alla kvinnor över en kam. Dock, det kan verkligen bli plattare än platt pannkaka med vissa unga kvinnor, som ingen utbildning/erfarenhet har. Tex katastrofen om buskishumor, tex. Den tjejen hade ju noll koll. Som jag tidigare sa, så verkar KL ha en olycksalig förbless av att ta in unga kvinnliga tramsebyxor, som inte är väl insatta i ämnet. Det varvat med att de verkar ha lite koll på annan nutidshistoria inom underhållning och kultur. Det är ju KLs idé med Snedtänkt att väva i ett fenomen i tidsålder, sammanhanget. Då blir det tyvärr dumstrut på för en del av dessa unga tjejer som är gäster. Fast vem vet. Det är kanske något Kalle gillar? Vara läraren för dessa unga tjejer.
Hursomhelst tramseflamsebyxorna varvat med duktiga och kompetenta kvinnor som deltar i podden. Dessa dugliga kvinnor ska inte dras ned i skiten pga de övriga kvinnliga stolpskotten KL tar med.
Samma utfall hade ju kunnat skett om KL tagit motsvariga manliga unga diton. Nu gör han inte det, inte så ofta i alla fall. Kolla bara på en sådan enkel sak som hur många gäster % under 30 är män jmf med kvinnor? Finns det någon man under 30 år som varit gäst? Livserfarenhet är en ganska så bra sak att ha med sig om man ska medverka i en podd som Snedtänkt.
Vilka kvinnor tycker du varit bra gäster i Snedtänkt?