Citat:
Ursprungligen postat av
X-front
Det jag märker av är att många i min bekantskap enbart skaffar 1 barn, men jag känner ingen barnlös som är det frivilligt, de flesta vill ha barn.
Vet inte vad det svaret gav men det är min erfarenhet av hur det ser ut.
Många som har 1 barn skaffade aldrig mer för de ville fokusera på sig själva och tyckte att 2 eller fler blev för mycket att ta hand om.
Du har rätt:
"Allt fler kvinnor får inte ett andra barn. Av mammor födda år 1970 har nästan 17 procent fått ett barn, men inte två eller flera, visar en ny rapport från SCB."
Citat:
Ursprungligen postat av
kraftfoder
Kan vara så enkelt att folk är för bekväma idag, då att skaffa ungar medför en massa merarbete jämfört med att bara gå omkring/ligga i soffan och lata sig?
Tänk på att det är generationerna ("curlinggenerationerna") som "borde bli föräldrar nu", alltså födda på 1990 och snart 2000-talet som är urbota bekväma och helt enkelt tycker att det är för arbetsamt att bli föräldrar med allt ansvar etc. Sedan så är ju planeten överbefolkad idag ändå, så vad är problemet egentligen?
Det tror jag, se svaret från TheBeardedOne här nedan. Dock tror jag inte att de backar för ansvar utan att de backar inför bristen på frihet och krav på oönskad anpassning.
Problemet uppstår i ett land som Sverige vars hela ekonomi och välfärd är uppbyggd på konsumtion, arbete och hög beskattning. De som arbetar ska ju försörja pensionärerna. Att invandrarna skaffar fler barn är en klen tröst eftersom en alldeles för stor del är nettobidragstagare.
Citat:
Ursprungligen postat av
TheBeardedOne
Jag har länge vetat att jag inte vill ha några barn. Har aldrig känt någon längtan efter att få barn. Så när jag träffar en tjej måste hon vara av samma åsikt (och inte heller ha barn sen tidigare).Att ha barn kostar både tid och pengar. Jag värdesätter min frihet. Gillar att kunna göra vad jag vill när jag vill. Hade jag en partner skulle jag såklart få kompromissa lite men med ett barn med i bilden skulle friheten i stort sett försvinna helt.
Sen tycker jag att Sverige idag inte är en så trevlig plats att låta ett barn växa upp i heller.
Nu tror jag att det är fler män än kvinnor som inte vill ha barn. Det är min egen gissning och det är ju lite synd för det gör ju att det blir ännu svårare att hitta en tjej om man inte vill ha några ungar.
Tror många som inte vill ha barn inte vill ha det just på grund av det jag nämnde ovan men finns säkert fler skäl.
Jag vet inte hur det ser ut gällande barnönskandet, kanske att männen är lite mer open minded, att barn inte är en livsnödvändighet? Jag har iaf många kvinnliga bekanta som både är tveksamma och väljer att bara skaffa ett barn.
Citat:
Ursprungligen postat av
skremseltaktik
Stort på gång? Kvinnor är lyckliga utan barn och man och så har det alltid varit. Kvinnor hatar egentligen män, för hade man allvarligt talat gillat män så hade män också hafr det betydligt enklare att få knulla, relationer, dejter, familj och känt sig uppskattade. Men snart kommer det väl nån som påpekar att det bara är så i min krets. Ja det är bara så i min krets....
Kvinnor hatar inte män mer än män hatar kvinnor.
Citat:
Ursprungligen postat av
Meanderbetraktaren
Någon kanske intresserar sig för John Calhoun:
https://en.wikipedia.org/wiki/John_B._Calhoun
Han forskade på råttor och var på sin tid (bäst på 1960-talets början skulle jag säga) världskändis och myntade begreppen "behavioral sink" och "beautiful ones". Han hävdade att råttornas bekväma - och barnlösa - dekadans kunde överföras till det mänskliga samhället.
I rättvisans namn ska jag väl tillägga att hans teorier har kommit i vanrykte eftersom det med tiden har visat sig omöjligt att transferera hans observationer på smågnagare till det mänskliga samhället.
Lite orolig blir jag dock när jag hör talas om att barnlösheten brer ut sig.
Framförallt när det verkar som att det är de som borde skaffa barn som avstår.