Citat:
	
		
			
			
				 Ursprungligen postat av 
meredith
			 
			Jag har mailat nusvar tre ggr för att jag inte vill att den info de visar om mig ska ligga online. Dock har de en robot som "läser" mail och alla som innehåller något om att ta bort info från deras äckliga sajt får bara ett automatiskt svar som talar om att de har rätt att göra som de gör.
Vänder man sig till hitta.se, eniro se och Ratsit  kan de ta bort offentliga uppgifter om en som de lagt ut publikt, så varför inte den vidriga sajten Mrkoll.se? Jag anser att man borde ha rätt att påverka vad som läggs ut online om en, men svaret är väl enkelt: om Mrkoll skulle plocka bort info om alla personer som så önskar skulle deras verksamhet rämna direkt. 
Vidriga, äckliga sajt, som drivs av småungar som inte har mognaden att förstå folks skada och obehag av den!
		
	 
 
De väljer själva vad de vill publicera och vad de vill radera.
Det är det som är yttrandefrihet.
Det går alltid att maila och be om radering. Men de har ingen skyldighet att radera. Samma sak med en tidning, men kan be om att något ska raderas eller inte publiceras. Men utgivaren väljer själv.
En ganska stor skillnad är att eniro eller hitta.se mest har telefonnummer. De uppgifterna kommer oftast ifrån operatörernas kundregister eller andra källor. Säkerheten på den informationen är inte alltid 100 %. Så de kan vara mer benägna att radera uppgifter om man meddelar att de är felaktiga.
Ratsit raderar väl annars endast det man markerar som felaktigt. Folkbokföringsuppgifter raderas oftast inte, inte heller inkomstuppgifter och vilka hundar man äger. Detta då Skatteverket och Jordbruksverket anses ha korrekta register. Ratsit har dock raderat uppgifter om vilka bilar man äger, då dessa uppgifter inte hade köpts av Transportstyrelsen, utan att någon annan databas som hade visat sig vara felaktig.
Jag gjorde en sökning på mig själv och får upp två telefonnummer. Ett har jag aldrig haft och det andra är ett abonnemang som är uppsagt för flera år sedan. Så normalt sätt så är det nog lättare att få sådana uppgifter raderade.