Citat:
Ursprungligen postat av
Tampis
Det lades ett förslag att statyn skulle stå i Rosengård. Den onämnbare nekade detta förslag, varpå statyn placerades utanför stadion.
Den onämnbare visste att han skulle bli delägare i Hammarby när det beslutades att statyn skulle pryda vårt stadiontorg.
När han sen stod här och log vid invigningen av statyn i början av oktober så visste han att han skulle bli delägare i Hammarby.
Två dagar innan vi ska avtacka och hylla Markus Rosenberg så släpper den onämnbare en bomb.
Dagen innan vi ska hylla Rosenberg kommer ytterligare en bomb.
Varför valde han just detta tillfälle att släppa sin nyhet? Varför exakt just nu?
I en intervju sa den onämnbare saker såsom ”Jag tror att Hammarby har störst potential att bli störst i Skandinavien”.
Som grädde på moset sade han även ”Jag tror att Malmö blir glada för min skull”.
Det är uppenbart att han hatar Malmö och Malmö FF. Han är inte en del av MFF-familjen längre och hela hans existens inom MFF kommer att långsamt raderas.
Logen kommer byta namn, hans hörna i vårt museum kommer att monteras ner och hans staty kommer antingen flyttas eller sprängas.
Att han aktivt försöker skada MFF är förkastligt och oförlåtligt. Han kommer aldrig kunna visa sig på stadion igen. Aldrig.
Tack och lov för att vi har Markus Rosenberg. Hans ord har gjort allting bra igen.
Leve Rosenberg!
Mycket bra sammanfattning av hur jävla cynisk detta svin är, står och ler vid statyn när han vet att han snart ska avslöja sitt ägande i Hammarby och vill dessutom göra Hammarby till störst i Skandinavien. Smält ner statyn det är det enda rätta, hur många får en staty under sin livstid och så går detta fanskap och gör detta.
Jag hejar inte ens på Malmö men blir förbannad på det utstuderade sättet han verkligen försöker pissa på andra människor.
Om inte alla förstått vad Zlatan går för så borde det vara väldigt tydligt nu, en mycket liten människa.
Markus Rosenberg ska ha en staty, låt konstnären göra en ny till Rosenberg efter att Zlatans har smälts ner.