Citat:
Ursprungligen postat av
Massajen
Babblet är det nog du som står för med ordlekar som "socialfeodalism". Jag skrev endast att klasskampen skärps under socialismen. Menar du att det inte finns/fanns klasser och klassmotsättningar i Kina? Eller socialism?
Begreppet "socialfeodalism" ser jag som en korrekt beskrivning av det "Marxist"- Leninistiska styrelseskicket, vilket är en del av Kinas juridiska överbyggnad, annat är det extrema kontrollsamhället. Och, ja, jag har uppfunnit just det begreppet, och analysen håller än idag, trots att det gått 25 år sedan dess.
Naturligtvis råder det inte socialism i Kina, utan statskapitalism och styrelseskickat är socialfeodalism. Så, ja, det finns naturligtvis klasser i Kina med tillhörande klassmotsättningar. Arbetarklassen, (i bred bemärkelse), har inte ett skit att säga till om då "partiet", (läs de socialfeodala herrarna), kontrollerar fackföreningarna, på samma sätt som de kontrollerades i t.ex. Polen, innan den fria fackföreningen "solidaritet".