Citat:
Ursprungligen postat av
Surtruten
Du fortsätter att gräva gropen du står i allt djupare genom felaktiga och/eller falska resonemang.
När argumenten tar slut, dyker påhoppen upp.
Citat:
Du skriver att Danmark, Irland, Sverige, Tyskland, Portugal och Italien har mest vindkraft per capita och att dessa länder, utom Sverige, ligger topp sex i elpris.
För det första måste andelen vindkraft i elnätet vara betydligt mer intressant än andelen vindkraft per invånare i landet, men strunt i det.
Fetningen är fel. Det är den som
producerar vindkraften som förlorar på det ekonomiskt. Inte den som använder den. Om Polen får vindkraft gratis från Tysklands överskottsproduktion, så säger Polens elpriser ingenting om produktionskostnaden för vindkraft. Tyskland säljer den ju för under självkostnad.
Citat:
Enligt din länk
https://www.cleanenergywire.org/factsheets/what-german-households-pay-power har Irland det nionde högsta elpriset, inte topp sex som du nu påstår alltså.
Den länken har gammal statistik, och jag länkade den bara för att den visade hur skatter och avgifter i Tyskland bryts ner.
Här är nyare statistik från samma site, och som du ser är länderna i topp sex, precis som jag sa:
https://www.cleanenergywire.org/sites/default/files/styles/gallery_image/public/paragraphs/images/eurostat-average-electricity-price-households-2ndhalf-2018.jpg?itok=NCvkr9JY
Citat:
Dessutom får irländarna nästan 25 % vindkraft i sina ledningar och saknar i stort set vattenkraft och har ändå ett lägre elpris än vi svenskar som enligt dig får gratis el och säljer dyrt. Är inte det konstigt. Irland borde ju ha ett enormt högt elpris med så stor andel vindkraft. Kanske finns svaret här,
https://www.seai.ie/resources/publications/Energy-in-Ireland-2018.pdf
Irland har det fjärde högsta elpriset i Europa, och näst mest vindkraft per capita. Deras elpriser är 25% högre än Sveriges.
Citat:
Först försökte du med elpriset i Danmark och Tyskland.
Jag visade med källa
Nej. Du postade ingen källa.
Citat:
att elpriset i Danmark var högt redan innan de hade vindkraft och jag råkade känna till de höga tyska elpriserna från tidigt 90-tal då jag arbetade en del i Tyskland.
Vilket är oväsentligt. Om vindkraft var kostnadseffektivt så borde deras elpriser gått ner nu när de byggt den.
Det räcker med att gå tillbaka till 2007, så hade Holland högre elpriser än Tyskland. Lägg på tio år, och en tysk satsning på vindkraft. Idag har Tyskland dubbelt så höga elpriser som Holland.
Citat:
Någon annan påpekade att det är den höga skatten på el i Danmark och Tyskland som gör elpriset högt.
Och jag försökte få er att begripa att skatter och avgifter på el är direkt kopplade till vad staten har för kostnader för att förse landet med el. Det är inte en godtycklig siffra, där det av en ren slump är så att alla länder med vindkraft också råkar ha skatter och avgifter. Dessa är kopplade till höga kostnader för nätdrift, subventioner m.m.
Citat:
När jag påpekar att Finland, som bygger ny kärnkraft och som har väldigt lite vindkraft, har stigande elpris tycker du att jag byter samtalsämne.
Ja, för Finland har inte ens påbörjat bygget av det här kärnkraftverket, och ännu mindre betalat för det. Så det kan omöjligen påverka elpriset, annat än att Finland kanske har kapacitetsbrist p.g.a. att det försenats.
Med det sagt så har finnarna klantat sig. Om man väljer att satsa på ny och oprövad teknologi, som ingen vet hur man bygger, då blir det dyrt. Det kostnadseffektiva sättet att bygga kärnkraft är att välja ut en etablerad och säker design, och sedan bygger man tio stycken på samma gång.
Citat:
Sedan har du fortsatt leta olika lösningar som stämmer med din vilja att vindkraftsel ska vara dyrt, men utan att lyckas.
Jag behöver inte fuska med statistiken, eftersom det statistiska sambandet mellan elpriset och förnybar effekt per capita är löjligt starkt:
http://www.euanmearns.com/wp-content/uploads/2015/08/europeelectricprice.png
Citat:
Jag kan hålla med om att det går att tjäna pengar på balanskraften och att brist på balanskraft kan öka elpriset om ett land har mycket vindkraft, men bl.a. Irland är ett exempel på att det inte måste vara så och det finns säkert flera exempel som du inte vill känna till.
Men Irland har ju inte låga elpriser.
Jag har inget emot förnybar energi som sådan. Det är suveränt för den som är off-grid. Solpaneler är helt fantastiska i länder nära ekvatorn, där man har sol hela året, och kan bli självförsörjande på el med liten insats.
Men att skarva och få det till att storskalig vindkraft är kostnadseffektivt för ett land som helhet,
det är bara fel. Det är billigt att producera vindkraftverk, men på sista raden blir el dyrare.