Citat:
Ursprungligen postat av
Osakazuki
4:e kulan var kanske avsedd för bo2s huvud, men hamnade i pizzerians fönsterruta.
Kan tyda på rationella skyttar, skjut först mot största måltavlan = överkroppen tills personen är nere, och avsluta ev. med skott mot huvud.
Det fick jag lära mig en gång i tiden, då jag är så pass ålderstigen att jag tvingats tillbringa ett år av mitt liv i försvarsmakten.
Till er som skriker om att sätta in försvaret för att jaga cykelbabbar med pansarvagn. Militärer är suveräna på en sak: att krångla till den enklaste detalj och få det till att gå åt helvete. Inga fyrkantshjärnor på gator och torg tack
Vi vet inte exakt antal avlossade skott vad jag läst så varför spekulera?
Kan ha ha varit en genomträngning också, genom huvet in i glasrutan what ever
Militärer a skulle vara där för att lätt kunna spärra av vägarna och observation direkt efter larm om skott kommer in, vilket polisen inte har kapacitet till och om det blir nån som försöker forcera så får dom en skur 7,62x51mm genom bilen. Då är dom inte kaxiga.
Behövs inga pamsrvagnar till det