Citat:
Ursprungligen postat av
letsdoit
En psykopat kan vara en skicklig skådespelare och en djävulusisk manipulatör. - Mördaren kan antas vilja ge sken av ett veritabelt vansinnesdåd.
Jag tror att SD lekat katt-och-råtta med LW länge.
Ha har använt alla som han har kunnat i sin omgivning att vara delaktiga i detta spel, utan att de har förstått vad han har pysslat med. Det skulle inte förvåna mig att i det spelet har även geocahing"bråket" varit ett skickligt inlagt nät av konflikter som även andra personer har blivit indragna i.
Lömskt spel, som förmodligen har triggat upp konflikten runt L*ena och honom själv under de senaste åren. Jag misstänker att han faktiskt har kunnat finna ett nöje i att spela spelet.
Kanske lika spännande som geocaching?
Kanske ännu mer spännande?
Är det inte det som driver en person som SD?
Alltid leta efter ett spänningsmoment som kan ge någon slags känsla?
Jag tror vad som helst om denne person.
Men jag misstänker att mordets brutalitet, det kommer från en djup avgrund. Något han inte kunde hantera.