Citat:
Ursprungligen postat av
BerraSWE
Kan verkligen en ensam person ha utfört handlingen, jag betvivlar det och därför har jag två huvudmisstänkta. Mr P fick hjälpa till att städa upp efter BÅ psykiska utbrott på Eva och mr Ps förhållande, mr P kunde inte fatta vad BÅ just gjorde och blev skogstokig och var tvungen att städa upp efter BÅ varpå han arrangerade brottsplatsen med fler knivhugg på Eva. BÅ var enormt svartis på Mr P och Eva, hon var rädd att mr P skulle följa med till Sundsvall och bli lämnad ensam i Kramfors.
Sedan flyttade mr P och BÅ båda ihop i några veckor för att röja undan bevis och hjälpa varandra med att en bra historia, samt ge varandra alibi, som dom hittade på när dom släppte av Eva 500m från hemmet.I Själva verket så hände något helt annat på Eva sista färd mot hemmet.
När dom märkte att man kommit undan med ett av dom grymmaste morden i modern tid så kunde BÅ flytta söderut och börja ett nytt liv, det var enda chansen att kunna leva med sig själv och slippa ser mer av Kramfors och tidigare vänner.
Mr P fick ta på sig rollen som den sörjande pojkvännen trots att Eva aldrig hade någon pojkvän.
Detta är den enda historien som jag tycker MAKES SENSE, alltså som är RIMLIG utifrån hur man agerat före och efter mordet.
Varför flyttade ÖHT Mr P och BÅ ihop om nu mr P var Evas pojkvän, THAT DOES NOT MAKE SENSE och för att sedan flytta söderut och lämna mr P när dom inte längre var misstänkta och insåg att man kommit undan.
Mordet var nog på allas läppar och tidningarna var sprängfyllda med artiklar och det spekulerades att en vettvilling till sexgalning gick lös - stämningen lär ha varit rätt kaotisk i Kramfors vid tiden efter mordet.
Citat dacostaarkivet från DN 7/10 -87 rubrik
"Skräck i Ådalen efter kvinnomord":
"Man låser till och med bildörren inifrån och joggar gör vi bara på dagen och tillsammans säger Åsa Lundin".
Sett till dessa omständigheter var det nog inte så konstigt att BÅ flyttade in hos P i som det sägs "tre veckor" - jag tror hon var rädd, som de flesta andra. Jag har inte superkoll på exakta tider, men märk väl att hon flyttade ut efter tre veckor - möjligen efter att polisen gick ut med att man hade en misstänkt (cykelmannen).
Visst, det kan tyckas märkligt att hon senare flyttade långt söderut och bröt kontakten med alla sina vänner, men det behöver inte vara det. Vet vi verkligen att hon bröt all kontakt, eller har det blivit en trådsanning? Om hon skulle ha varit skyldig, måste hon rimligtvis ha insett att det inte är lönt att fly från ett mord genom att flytta inom riket, eller ens kunna döva sitt eget samvete.
Menar du på fullaste allvar att P skulle hjälpa BÅ att dölja ett mord och uppoffra sig så till den milda grad att han dessutom skulle utdela ett flertal knivhugg på Evas döda kropp, med risken att bli indragen?
Sen en annan aspekt vad gäller knivhuggen, det har sagts tidigare men tål tyvärr att upprepas: Varje knivhugg var dödande var för sig, enligt ett uttalande från polisen. Sannolikheten att en pulsåder träffades är stor med påföljande pulserande blödning. Om någon i "efterhand" skulle ha utdelat ytterligare kraftiga knivhugg, skulle ett sådant handlande ha avslöjats vid den rättsmedicinska obduktionen.
Se även sid. 542 inlägg 6499 (spoiler).
Du säger att BÅ var enormt svartis på P och Eva. Är det något som du vet och fått bekräftat från något håll, eller är det något som du bara tror?
På vilket sätt gav dom varandra alibi menar du?
Jag håller fullständigt med dig - det var ett mycket grymt mord!