Citat:
Ursprungligen postat av
Ottokar
Men kan inte avvikelsen förklaras just genom menait-effekten. De gömmer ju sig och är oåtkomliga för opinionsundersökningar i sina SSU-områden. För att efter intensiv bearbetning i valspurten dyka upp som Rörelsens svarta guld vid valurnorna?
Jag menar att det är ju delvis därför de är här. Någon pay-off måste ju Socialdemokratin få?
Det ger inte så mycket som man skulle kunna tro.
Partisympatin för S bland samtliga med utländsk bakgrund är 43,9%. Bland samtliga med svensk bakgrund 27,8%. Sammantaget blir det 30,3% (maj 2019). Skillnaden som alla med utländsk bakgrund gör (juggar, finnar, araber, tyskar, whatever) blir alltså +2,5%. Rensar man bort alla utom MENA i SSU-områden blir det inte mycket kvar av de där 2,5%. Dessutom är deras valdeltagande extremt lågt.
Sämst payoff från invandrare får helt klart C. De är minsta parti bland där. 4,3% partisympati, lägre än L och MP med 5% var. SD har dubbelt så hög partisympati bland väljare med utländsk bakgrund som C. Om Lööf fick sina 30 miljoner invandrare skulle C rasa ner till nära spärren.
Det som kom fram i S egen analys av valspurten 2018 var:
1) Det sena utspelet om familjeveckan var en braksuccé
2) Höjda pensioner/sänkt ”pensionärsskatt” var också en hit
3) Mycket stark spurt bland unga och storstadsbor efter att ha larmat och varnat om att en röst på alliansen är en röst på SD. Det blev en grej bland urbana väljare att taktikrösta på S för att minimera risken för SD-stödd alliansregering. Det har kallats ”Strageeffekten” men det handlar ju inte så mycket om att horder av väljare lyssnade på kronisk-fläskläpp-Jesus Strage utan mer att många spred samma idé samtidigt.
Just punkt 3 ska ha varit den viktigaste:
Citat:
Attackerna på Sverigedemokraterna lyfte Stefan Löfvens parti i valspurten.
– Det här bevisar att det går att stoppa högerpopulisters framfart, säger en S-källa.
I storstäderna och bland unga anses det vara budskap om Sverigedemokraterna som lyft S.
Det handlar både om Stefan Löfvens upprepade ord om att säga nej till rasism och ”stå på rätt sida av historien”, men också de senaste veckornas attacker på SD:s politiska förslag på områden som jämställdhet, medborgarskap och skatter.
Enligt Aftonbladets källor ses lyftet för S i valspurten som ett bevis på att man nu hittat ett recept för hur man ska agera för att trycka tillbaka populistiska partier.
”Ett recept för hur man ska agera”.

Joråsåatte...