Citat:
Ursprungligen postat av
beyondantares
Vad skulle en debattlysten nationalekonom svara på den frågan?
Menar du "rika" som hög lön eller rika som faktiskt rika (kapital)?
Och vad menar du med en nationalekonom? En av rang och vetenskaplighet, eller en som jobbar som "chefsekonom" på en av våra affärsbanker?
Rent empiriskt finns det lite stöd för att skatten ska vara proportionerlig, och välbalanserade länder har i regel ett progressivt skattesystem för inkomst och rättvis kapitalbeskattning (kapitalvinster, företagsvinster, arvskatt, gåvoskatt etc).
Dock kan man alltid argumentera både hit och dit, och ofta vet inte medborgare eller debattörer hur skattesystemet egentligen fungerar eller vilka effekter det har. Sverige, exempelvis, har exemplariskt låga skatter för rika (dvs ingen gåvoskatt, arvskatt, kapitalskatt eller fastighetsskatt värd namnet) och ganska höga skatter på arbete.
För att bekänna färg så är jag emot de låga kapitalskatterna i Sverige då de gynnar fel del av befolkningen och ger knasiga incitament för dem som har möjlighet, även fast jag personligen har tjänat mycket på det (i "pengar" då, lycka vette tusan).