Citat:
Ursprungligen postat av
svenkennet
Tror du har helt rätt. Antalet arbetstillfällen i Sverige kommer bli färre och de som får behålla sina jobb kommer sitta mindre säkert. Anställningsskyddet kommer försvagas ytterligare.
Och prisnedgångar på bostäder sätts på marginalen. Det räcker med att 5%-10% i grannskapet blir arbetslösa, eller får lägre ersättning via a-kassa, deltid eller "sämre" jobb, för att värderingen på bostaden ska sjunka rejält.
Arbetslöshet har en tendens att skapa spänningar i familjen. Gubben blir av med jobbet (kvinnor har nog mer "trygga" anställningar idag, vård, skola, offentligt, m.m.). Han kanske har varit hantverkare eller levt på byggboomen. Nu får han inga uppdrag, dagarna blir tråkigare, han åker och fiskar med polarna, super till på kvällen osv. Även om han har stålar så kan inte sambon skryta till väninnorna med att: "Ja, Liam förstår ni tjänar snuskigt som plattsättare, vi har varit till Thailand två gånger om året". Hon tröttnar på karln och det blir skilsmässa.
Även om familjer nu splittras i lågkonjunkturen så kommer folk att tränga ihop sig på mindre ytor, kanske flytta hem till föräldrarna om man har små marginaler. Effekten blir rejäla prisnedgångar, och så är den nedåtgående spiralen igång.