Citat:
Ursprungligen postat av
Sobiol
Att man ska inte döma innan man vet något. Soekulera om etnisk bakgrund, sociala förhållanden , kalla henne hora m.m, och att lämna ut namn utan att känna till henne. Det är vad jag menar. Vi måste tänka på de anhöriga oxå.
Nu är det ju så att i Flashback är det otroligt högt i tak, och ska du in och försöka "städa" i trådar och försöka styra över vad andra får skriva - då har du mycket att göra framför dig. Då kan vi nog lika gärna stänga hela Flashback.
Jag håller med dig om att det finns en del osköna figurer härinne som har ett oerhört fult språk. Men det får ju stå för dom. Själv läser jag inte ens de inläggen. Det räcker med en blick, och sen går man vidare.
Ang mamman som nu är häktad - vad tycker du vi får diskutera? Får vi inte diskutera henne, mordet, barnet, hennes bakgrund - då kan vi stänga tråden.