[quote=proconsul|68697078]
Citat:
Allt liv är skapat av jord om man vill se det så. Det finns inget här som inte kommer från jorden, från planeten. Det är inte så svårt att räkna ut.
Vem har sagt att det var en maskin?
En rationell förklaring till skapelseberättelsen är att bibelförfattarna ville skriva historien från A till Ö.
Från skapelsen till undergången.
Sedan är naturligtvis skapelseberättelsen grovt felaktig. Det tog inte sex dagar, varifrån kom ljuset innan solen skapades, kvinnan kommer inte från en manlig kroppsdel, osv.
Så är det, men det finns inga indikationer, för att inte tala om bevis, på att människor då trodde att de var någon slags planta, födde jord eller blev gravida av jord.
En cell är som en maskin med en uppgift. Och ur det säger ni skapades intelligent liv. Verkligheten visar att det är tvärtom, att det krävs intelligens för att skapa en maskin, vilket talar för Skaparen, inte evolutionsTEORIN, som alltså är OBEVISAD, men tas emot som sanning.
Gud skapade tid, så han kan ha skapat en modell i en dimension där tid inte existerar, utsatt modellen för lite tryck och skapat olja och fossiler, som sedan verkar vara miljarder år gammalt. Det står att Gud förkortar tiden, så han kan påverka tid och händelseförlopp. Vi kan också accelerera åldringsprocessen genom eld t ex, så varför skulle Gud inte kunna förkorta tiden? Där har du dina sex dagar, som är som tusen år för Herren enligt bibeln.
En växtlampa är inget solljus, ändå växer det som ställs under en växtlampa. Där har du din alternativa ljuskälla. Det är förmodligen det ljus som Gud skapade åt himlen, för på hebreiska står det i början av Genesis att Gud skapade himLAR och jord. Solen och månen skapades specifikt som ljuskällor åt jorden.
Gud tog några celler från Adam och skapade Eva. Kött av hans kött, och de blir ett kött när de blir tillsammans.