Citat:
Ursprungligen postat av
Revolutions
Inflationen i Sveriges restauranger är nog högre än Ingves inflationsmål
Det jag själv blir mest "irriterad" på är de löjliga priserna på rödvin. 400-500% påslag mot systembolagets priser ? men det är svårt att vara helt säker då vi oftast tar ett glas husets och varumärket döljs. Att de har löjligt hög avans på den produkten är det ingen tvekan om. Ganska normalt nu att betala (typ) 100-120 kr för ett glas husets. Det är för mycket !
Om jag jämför med ölen, för mig personligen är det helt okej att betala dubbelt upp mot systembolaget på de finare ölsorterna. Ett öl som kostar 40-45 kr/flaska på systemet kostar 90-95Kr på finare restaurang...helt okej enligt mig.
Slår man ihop en "normal" måltid på två pers så blir det
Mat 2*250-300 = 500-600 kr
Rödvin 2 glas = 200-250 kr
En bättre öl till mig = 90 kr
Ett glas av "något till desserten" till frun = 100
dessert 2*85-100= 150-200
Så slutnotan blir nästan alltid 1000 kr, och då har man inte köpt mer än ett glas vin och en öl utöver maten.
Är jag på semester i exempelvis Spanien så brukar ett liknande besök på jämförbar restaurang kosta ca hälften, det som främst drar ner priset är att en flaska husets kostar ca 60 svenska kr (räcker till 4 glas) och öl ca 30-40 kr (låt gå att den ölen är enklare massproducerad). Maten ca 150 per person, dessert 40-50 kr.
^This.
Har nyligen varit en sväng i Europa och det är fan så mycket mer prisvärt och godare mat än hemma.
Här finns en uppsjö av halvdana ställen, de som faktiskt håller hög klass har absurda prisnivåer.
Sedan, hur många "bättre-än-snittet" ställen hittar du i ett skit land som Sverige? Få vill jag nog påstå, servicen är också den inte direkt något att hurra över.
Kanske hade det sett bättre ut på resturang fronten om det inte var så förbannat omständigt och dyrt att bedriva sådan verksamhet i detta land.
Nej, reser man söder ut mot "kontinenten" och öppnar ögonen så inser man ganska snart hur illa det är ställt på den punkten med i Sverige.