Inte längre. Anledning : för dålig avkastning på investerade pengar.
Portionerna är oftast barnportioner. Jag är man, stor stark, manlig och hungrig (och pissar på dumskallar (rakt i munnen)). Sedan till själva smaken, har jag märkt att de flesta restauranger producerar helt enkelt inte bra mat, även hypade restauranger.
Sedan har vi ju ingen inflation. Varför ska jag betala inflaterade priser när vi inte har någon inflation?
Jag gick på restaurang mycket på tidigt 90-tal och då kostade en entrecote 100kr med stekt klyftpotatis och vitlökssmör ala carte. Inflationsjusterat ska det kosta runt 200 nu.
MEN vi kollar.
Säg att vi tar 1989 för att vara lite generösa och så till 2018 (senaste inflationsdata),
https://www.ekonomifakta.se/fakta/ek...a-inflationen/
så en portion skulle kosta 175kr på en fin restaurang till och med mindre. Då pratar vi 250g entrecote.
I verkligheten ligger de billigaste menyer på 300kr. Dubblad inflationstakt? Ja men jag betalar inte dubbla inflationstakten.