Citat:
Ursprungligen postat av
-Info-
Att backa upp sådant som bl.a stått i media och som alla kunnat läsa? Nu är du löjlig. Allt finns där. Det är bara och börja söka.
Men jag kan ta upp en sak. Att hon ignorerar dem som är emot henne - som t.ex klimatförnekarna. Hon har sagt följande om dem, som exempel:
Hon bryr sig bara om punkt 1 och 3 i min lista. Hon lägger ingen större energi på dem som tillhör punkt 2. Hon bara ignorerar dem.
Det som är löjligt är att använda din påhittade lista i en argumentation...
Citat:
Ursprungligen postat av
-Info-
Det finns tre grupper:
1. De som är för Greta.
2. De som är emot Greta. De kommer alltid att vara emot Greta vad hon än gör, så de är egentligen irrelevanta.
3. De som är varken för eller emot.
Några frågor på din lista:
1.Varför heter en grupp "de som är för Greta" och den andra "De som är emot Greta. De kommer alltid att vara emot Greta vad hon än gör, så de är egentligen irrelevanta.", ser du verkligen klarsynt på det här?
2. Finns det ingen grupp som är emot Greta men är öppna för att ändras?
3. Finns det inget liknande grupp bland de positiva "de som är för Greta. De kommer alltid att vara för Greta vad hon än gör, så de är egentligen irrelevanta."?
4.Vad med alla andra grupper som jag inte gett exempel på?
Citat:
Ursprungligen postat av
-Info-
Ok. Då missförstod jag dig i farten. Du skrev:
Då alla resor - oavsett färdsätt - blir på "bekostnad av miljön" trodde jag att du menade att hon borde stannat hemma istället och medverka t.ex via internet.
Många har ju framfört just det argumentet, att hon av klimat-/miljöskäl inte borde ha rest överhuvudtaget.
Kunde vart tydligare i den formuleringen men har skrivit så många gånger på kort tid vad jag tycker om resan...