Citat:
Ursprungligen postat av
Kung_Ingenting
Det är inte jag som bestämt det. Eftersom den vanliga definitionen är att om det är samma art så ska dom kunna få FERTILA ungar så är åsnan och hästen inte samma art. Dom kan få ungar, men dom ungarna kan inte få barn.
"den vanliga definitionen" är en subjektiv åsikt som inte bestäms av vetenskap.
Citat:
Ursprungligen postat av
Kung_Ingenting
Med brasklappen om det Regulus sa, jag har inte koll på om dom ungarna IBLAND kan få barn.
Är det så så skulle ju det bli ännu mer intressant för din variant. I så fall kan ju en häst bli en "åsna". Ibland.

Jag anser att det finns gränser för arter, en art kan inte få avkomma med en annan art. Gränsen för hur långt en häst och åsna kan utvecklas har nåtts när dom inte kan få fertil avkomma längre. Så detta att häst och åsna ibland kan få fertil avkomma bekräftar skapelseteorin, eftersom gränsen i det fallet inte hade nåtts.
Citat:
Ursprungligen postat av
Kung_Ingenting
Japp. "Urvargen" som fanns för i trakterna av 10 miljoner år sen evolverades till bland annat vår vanliga varg (som sen evolverades till hunden) och en annan flock av "urvargen" evolverades till schakalen. Är vår vanliga varg samma art som urvargen? Men i så fall är ju också urvargen samma art som schakalen. Vilket skulle göra att vargen och schakalen är samma art. Och det är dom ju inte.
Det är där du fastnar i "art"-tänkandet. En "art" är inte någon fast grej som alltid har funnits. Vargen och schakalen hade en gemensam förfader som levde för 10 miljoner år sen. Efter det så har dom utvecklats åt olika håll och blivit två olika arter. För 10 miljoner år sedan så var det samma art.
Kan vargen få avkomma med hunden? Ja! Då är dom av samma art, kan vargen och schakalen få avkomma? Jag vet inte, men om dom kan så är det av samma art.
Dessutom vill jag se bevis på det du påstår, jag säger inte att jag inte tror dig, men ofta med evolutionister så gissar dom och hittar dom på. När man frågar om bevis så existerar den inte, så jag vill ha bevis på ditt påstående om en "urvarg" som utvecklades till schakalen och hunden.
Och jag vill se bevis på att det inte var hunden som utvecklades till vargen. Det är inte omöjligt enligt skapelseteorin att människan först hade en hund, som senare förvildades till en varg.