Citat:
Ursprungligen postat av
Kommer-vara-anon
Så ingen annan som har sjukersättning har energi till att prata Engelska menar du?? Eller valfritt annat språk än svenska??
Du vet att sjukersättning är en av de svåraste ersättningarna att få, speciellt när det kommer till psykiska hinder till att arbeta?? Det är inte bara en vårdinstans som skriver intyg, det är FK som gör utredning, det är arbetsförmedlingen som yttrar sig. Det är en stor process att gå igenom. Om testerna hade varit så enkla som: pratar du fler än ett språk eller kan du spela Fortnite? Då skulle vi spara väldigt mycket pengar på den processen. Mest eftersom den stora majoriteten skulle klara de två testerna. Skulle inte ens behövas utbildad personal för en sådan utredning.
Nej jag spelar inte fortnite det är inget för mej.
Jo men då orkar man ock så söka jobb om man mår så jävla dåligt. Och man orkar inte översätta ord från svenska till engelska. Vad är poängen med att skriva ens på engelska på henne insta eller Facebook. Kan man lägga tanken ner på det kan man lägga tanken åt något annat om det ger så mycket engeri av att skriva på engelska och tro att man är en världskändis och sedan undrar dom varför det kommer in engelska människor som pratar i deras lives.
Kollar man på hur du skriver och jewels skriver så skrivet ni likadant när ni använder!?avancerat va?
Sen har jag för mej hade inte hon dyslexi? Det är ju ännu svårare då att skriva på engelska.
Så hon har nog mer ork till ett jobb eller gå komvux. Eller gå online kurs. Det skulle nog hon klara av