2019-07-20, 19:04
  #6313
Medlem
DRD4s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GaylordYanker
Det finns ingen fotbollsspelare som får stryk av denna kvinna i någon gren överhuvudtaget tror jag.

Springa en mil tar en halvtimme för världens snabbaste tjejer, så en gång i timmen är promenadfart.
Säg till när de är uppe i 13 000 kilometer på cykel genom länder som Iran och Afghanistan, där de kastade sten på honom bara för att, och sen bestigit Mount Everest utan syrgas och sen cyklat hem igen.

Ultra är ingenting mot det Göran Kropp höll på med. Ultra kan ganska många öva sig till, men ingen har gjort det Göran Kropp gjorde, vare sig före eller efter.

Du måste trolla eller så har du fått en MGTOW psykos bara, lika sjuk i huvudet som rabiata feministerna.

Den lilla skillnaden är att Göran VILADE, han lär knappast ha kört i fyra dygn utan att sova din mongoloida horunge.
Citera
2019-07-20, 19:10
  #6314
Medlem
Svenne-i-Banans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av lupac
Det är alltfler kvinnor som grundar framgångsrika startups vilket jag gav flera exempel på i föregående inlägg. T ex AIM (Sydkorea) grundare Jihae Jenna Lee, Automio (Nya Zeeland) grundare Claudia King, Fove Inc (USA och Japan) grundare Yuka Kojima, ObjectBox (Tyskland) grundare Vivien Dollinger, Sampson Solutions, Ltd. (England) grundare Colleen Becker.

Ovannämnda kvinnor saknar verkligen inte drivkraft till att starta framgångsrika företag.



Jag skrev faktiskt att kvinnor utgör mellan 1 och 5 % av världens utövare av rallysporten på alla nivåer. Den exakta procentsiffran har jag ingen aning om.

https://wrc.fandom.com/wiki/List_of_female_World_Rally_Championship_drivers. Man måste vara en jädrans skicklig rallyförare för att kunna kvalificera sig till World Rally Championship.

Tidigare nämnda Michèle Mouton vann San Remorallyt 1981, och 1982 var hon den dominerande föraren i rally-VM och tog tre delsegrar. Men eftersom hennes Audi allt för ofta gick sönder innan tävlingen var över, förlorade hon titeln.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of_female_World_Rally_Championship_drivers

Kvinnor med bästa placering 1-20 i WRC:


Betydligt fler kvinnor än du tror är bland de som kniper de 20 bästa placeringarna i WRC.

Den främsta anledningen till att inte fler kvinnor är i absoluta toppen är uppehåll för graviditet, förlossning och föräldraledighet. Du kanske inte känner till att kvinnor inte så gärna vill riskera missfall om de råkar krascha eller köra av vägen i en tvär kurva. Så kvinnliga rallyförare har färre träningstimmar och därför i snitt mindre tävlingserfarenhet än manliga.

En annan viktig anledning är att kvinnliga rallyförare inte får lika mycket ekonomisk uppbackning som manliga. Bensin och bilunderhåll slukar pengar som du vet. Bilarna körs sönder, t ex överhettad motor, grus i maskineriet och rejäla plåtskador.

Ytterligare en väsentlig förklaring till den kvinnliga underrepresentationen är avsaknad av uppmuntran från föräldrar och övrig omgivning. Många av kvinnorna bland de med de 20 bästa placeringarna har föräldrar och mor-/farföräldrar med förflutet som rallyförare eller i största allmänhet motorsportsentusiaster.

Det tar lika lång tid att trimma näshår och ansa skägg som att måla naglar. Så lägg ner det kvinnonedvärderande skitsnacket om att kvinnor hellre målar sina naglar än att vara drivkraftiga och nå toppen. Du gör dig bara löjlig och patetisk med ditt misogyna tramsande om att män är bättre än kvinnor i precis allting.

Att fler kvinnor än tidigare har drivkraft förändrat inte det faktum att det fortfarande är långt färre än män som har det.

Sedan nämnde du först siffran 5% men valde sedan att justera den, det verkar mest som du sitter och gissar och om din sänkning stämmer visar inte det att kvinnors drivkraft ökar. Du borde kanske fundera på vilket been du vill så på.

Det övriga I ditt inlägg är idel offerkoftor som vanligt.
Citera
2019-07-20, 19:43
  #6315
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Statistenidittliv
Helt rätt. Att vara kvinna borde ses som ett handikapp. Med alla rättigheter som det innebär.

I andra normala länder gör man samma sak med flickfoster som blivande föräldrar här gör när det visar sig att fostret lider av t.e.x. Downs syndrom, man aborterar det. Likheterna är slående

Du börjar halka tillbaka till ditt gamla beteende. Ryck upp dig!!
Citera
2019-07-20, 19:45
  #6316
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av DRD4
Du måste trolla eller så har du fått en MGTOW psykos bara, lika sjuk i huvudet som rabiata feministerna.

Den lilla skillnaden är att Göran VILADE, han lär knappast ha kört i fyra dygn utan att sova din mongoloida horunge.

Ok, F/P12 detected..

Du borde inte hänga här med vuxna människor.
Citera
2019-07-20, 19:47
  #6317
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Stor-Men-Snabb
Du börjar halka tillbaka till ditt gamla beteende. Ryck upp dig!!

Får man inte kalla spadar för spadar på Flashback längre?
Citera
2019-07-20, 19:58
  #6318
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Statistenidittliv
Får man inte kalla spadar för spadar på Flashback längre?

Du får kalla vad du vill vad du vill. Ingen hindrar dig. ..ville bara hjälpa till.
Citera
2019-07-20, 20:52
  #6319
Medlem
lupacs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GaylordYanker
Det första rally-VM'et kördes 1977 och vanns av Sandro Munari. Innan det var det enskilda rallyn lite hur som helst. Den främsta anledningen till att Michele Mouton kom tvåa i VM var att hon körde en Audi Quattro som var överlägsen allt annat med både turbo och fyrhjuldsdrift och Walter Röhrl som vann VM körde en Opel. Det var sista året en tvåhjulsdriven bil vunnit WRC.
Resten var stallorder. Året efter fick Hannu Mikkola vinna och gjorde det med besked.

Nej, Mouton förlorade titeln eftersom hennes Audi allt för ofta gick sönder innan tävlingen var över. Hon vann fyra delsegrar och slutade 1982 som totaltvåa i det årets WRC.

Tror du inte att även manliga rallyförare kör bilar med turbo och fyrhjulsdrift. Visserligen kan turbomotorer med flera hundra hästkrafter och fyrhjulsdrift vara ett vinnande recept. Men samtidigt blev dessa bilar svåra att köra.

Citat:
Sen dess har inga kvinnor kört i toppen. Eller ens nära.
När det gäller Ewy Rosqvist och Ursula Wirth tog det mig någon minut att komma underfund med vad du svamlade om och din källa var intressant.

Jag förstår att du inte tycker att placeringar 1-20 i WRC är toppen, bara om förarna är män. För övrigt hänvisar jag till mitt tidigare inlägg: (FB) Är kvinnor bättre än män på något?. Bläddra ner en liten bit tills du kommer fram till det stycke som handlar om kvinnliga rallyförare.

Citat:
Men väldigt fel och jag är helt övertygad om att det antingen är väldigt medvetet eller bara okunnigt.
Grand Prix brukar nämligen F1-lopp heta.

Så jag tog reda på vad det handlade om egentligen och det korrekta namnet på tävligen var: Gran Premio de Turismo Argentina 1962. Läs gärna hennes bok: "Fart från början till slut" så får du se vad det handlade om egentligen, något VM-rally var det inte.

En stilla undran nu bara.
De här namnen du nämner här, är det någon av dem som är bättre än, säg S Loeb på något?

Annars är det väl lite off topic?

Eller vill du bara ha det nämnt att det finns tjejer som också kunnat köra bil?
Du vet, sånt där som alla fattar ändå.

De kör inte lika fort, men ganska hyfsat.
Mouton var förresten en notorisk kraschare. Speciellt i det som brukar vara årets första rally, Monte Carlo. Ett år skadade hon knät där, vilket hon haft men av långt senare.

Naturligtvis var det Gran Premio de Turismo i Argentina 1962 som avsågs när jag diskuterade Ewy Rosqvist-von Korffs överlägsna seger över samtliga manliga konkurrenter. Jag har aldrig sagt att det var ett VM-rally. Loppet i Argentina var ett av de tuffaste och farligaste rallyn som körts. 444 mil långt var det. Hon och kartläsaren Ursula Wirth vann alla etapperna och kom i mål tre timmar före tvåan (en man). Dessutom vann hon flera Europamästerskap, liksom damklassen i Midnattssolsrallyt.

Under en tävling i Jugoslavien var det en manlig rallyförare som försökte köra Ewy av vägen i ett osportsligt försök att få henne att förlora tävlingen. Han hade väl samma inställning som du, nämligen att tjejer inte kör lika fort som killar.

Det går inte att göra sådana jämförelser som du försöker få mig att göra i fråga om Loeb och de kvinnliga rallyförare som jag tidigare nämnt. Loeb är född 1974 och fortfarande aktiv till skillnad från Ewy Rosqvist (f 1929) och de andra donnorna som var verksamma en till flera decennier tidigare. Om Ewy hade tillhört samma generation som Sébastien L och ställt upp i samma tävlingar som han, då hade hon haft mycket goda förutsättningar att besegra honom i ett eller flera lopp.

Även manliga rallyförare är mer eller mindre notoriska kraschare. Även Loeb.

Alla fattar att kvinnor kan köra bil lika fort som män. Det finns ingen genetisk komponent som gör kvinnliga bilförare sämre än manliga. Det är endast skillnader i motorintresse och samhällets könstereotypiska normer som ligger bakom den manliga överrepresentationen inom rally och övrig motorsport.
Citera
2019-07-20, 21:02
  #6320
Medlem
Svenne-i-Banans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av lupac
Nej, Mouton förlorade titeln eftersom hennes Audi allt för ofta gick sönder innan tävlingen var över. Hon vann fyra delsegrar och slutade 1982 som totaltvåa i det årets WRC.

Tror du inte att även manliga rallyförare kör bilar med turbo och fyrhjulsdrift. Visserligen kan turbomotorer med flera hundra hästkrafter och fyrhjulsdrift vara ett vinnande recept. Men samtidigt blev dessa bilar svåra att köra.



Jag förstår att du inte tycker att placeringar 1-20 i WRC är toppen, bara om förarna är män. För övrigt hänvisar jag till mitt tidigare inlägg: (FB) Är kvinnor bättre än män på något?. Bläddra ner en liten bit tills du kommer fram till det stycke som handlar om kvinnliga rallyförare.



Naturligtvis var det Gran Premio de Turismo i Argentina 1962 som avsågs när jag diskuterade Ewy Rosqvist-von Korffs överlägsna seger över samtliga manliga konkurrenter. Jag har aldrig sagt att det var ett VM-rally. Loppet i Argentina var ett av de tuffaste och farligaste rallyn som körts. 444 mil långt var det. Hon och kartläsaren Ursula Wirth vann alla etapperna och kom i mål tre timmar före tvåan (en man). Dessutom vann hon flera Europamästerskap, liksom damklassen i Midnattssolsrallyt.

Under en tävling i Jugoslavien var det en manlig rallyförare som försökte köra Ewy av vägen i ett osportsligt försök att få henne att förlora tävlingen. Han hade väl samma inställning som du, nämligen att tjejer inte kör lika fort som killar.

Det går inte att göra sådana jämförelser som du försöker få mig att göra i fråga om Loeb och de kvinnliga rallyförare som jag tidigare nämnt. Loeb är född 1974 och fortfarande aktiv till skillnad från Ewy Rosqvist (f 1929) och de andra donnorna som var verksamma en till flera decennier tidigare. Om Ewy hade tillhört samma generation som Sébastien L och ställt upp i samma tävlingar som han, då hade hon haft mycket goda förutsättningar att besegra honom i ett eller flera lopp.

Även manliga rallyförare är mer eller mindre notoriska kraschare. Även Loeb.

Alla fattar att kvinnor kan köra bil lika fort som män. Det finns ingen genetisk komponent som gör kvinnliga bilförare sämre än manliga. Det är endast skillnader i motorintresse och samhällets könstereotypiska normer som ligger bakom den manliga överrepresentationen inom rally och övrig motorsport.

Du lämnar walk over i diskussionen eftersom du inte framför något som säger att kvinnor skulle vara bättre på något än män.
Citera
2019-07-20, 21:10
  #6321
Medlem
lupacs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GaylordYanker
Det har ingenting att göra med vad jag känner. Varje gång det testas under kontrollerade former får vi samma resultat, så skippa känslorna och bit ihop.
Du kan välja kök och konstatera detta hur mycket du vill. Vi har guide Michelin som ett referenssystem, men det finns andra sätt att testa folks mat också. Bol D'or och andra tävlingar, som brukar kallas VM i matlagning talar sitt tydliga språk.

Varsågod och peka ut luckorna i resonemanget.
Känslor är inget argument, så sluta smeta sånt på mig, är du snäll.

Så väldigt fel du har, och jag är helt övertygad om att det bara är okunnigt. Bol D'or är ingen matlagningstävling utan ett 24-timmars motorcykelslopp, som hålls årligen i Frankrike. Bocuse d'Or är en tävling i matlagning som ses som ett världsmästerskap i (fransk) matlagning och som genomförs vartannat år.

Eftersom matlagningstävlingar som Bocuse d’Or och Årets Kock har en mycket större andel deltagande manliga kockar (96-97 %) i förhållande till världens faktiska andel (80-85 %), så är tävlingar ingen perfekt indikation på vem som är världens bästa kock. Michelin-guiden är ett bättre mått, för då fångar man upp kvinnliga matlagningstalanger, som inte är med i tävlingssammanhang.

https://trulyexperiences.com/blog/decorated-michelin-star-chefs-still-business/

Av 21 verksamma kockar med Michelin-stjärnor är fyra kvinnor, 19 % vilket stämmer mycket bra med världens totala genomsnittsandel av kvinnliga kockar. Den bästa är Carme Ruscalleda som med sina 7 stjärnor placerar sig på en hedervärd femteplats. Övriga tre kvinnor är Anne-Sophie Pic med 5 stjärnor, Nadia Santini och Clare Smyth med 3 stjärnor vardera.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of_female_chefs_with_Michelin_stars

97 kvinnliga kockar med Michelin-stjärnor, varav ca 80 är s k head chefs. Två är svenskor: Emma Bengtsson och Titti Qvarnström.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Category:Head_chefs_of_Michelin_starred_restaurant s

Totala antalet kockar med Michelin-stjärnor var för några år sedan 278. Idag är det förmodligen en bra bit över 300.

Det finns många orsaker till den kvinnliga underrepresentationen bland krogarnas kockar: långa arbetspass, obekväma arbetstider på kvällar och helger, tunga köksredskap, varmt i lokalen, sexism och trakasserier, svårigheter att förena jobbet med familjeliv. De flesta kvinnor föredrar därför att arbeta i offentliga kök (skolor, sjukhus m m) med normala arbetstider.

Eftersom kvinnor som grupp har bättre lukt- och smaksinne än män som grupp, bör de statistiskt sett vara överrepresenterade inom finrestaurang-branschen som bl a kockar, konditorer och sommelierer. Deras bättre färgsinne och känsla för estetik är fördelaktiga då det gäller att garnera maträtter till gastronomiska konstverk som får smaklökarna att dansa.
Citera
2019-07-20, 21:27
  #6322
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av lupac
Så väldigt fel du har, och jag är helt övertygad om att det bara är okunnigt. Bol D'or är ingen matlagningstävling utan ett 24-timmars motorcykelslopp, som hålls årligen i Frankrike. Bocuse d'Or är en tävling i matlagning som ses som ett världsmästerskap i (fransk) matlagning och som genomförs vartannat år.

Eftersom matlagningstävlingar som Bocuse d’Or och Årets Kock har en mycket större andel deltagande manliga kockar (96-97 %) i förhållande till världens faktiska andel (80-85 %), så är tävlingar ingen perfekt indikation på vem som är världens bästa kock. Michelin-guiden är ett bättre mått, för då fångar man upp kvinnliga matlagningstalanger, som inte är med i tävlingssammanhang.

https://trulyexperiences.com/blog/decorated-michelin-star-chefs-still-business/

Av 21 verksamma kockar med Michelin-stjärnor är fyra kvinnor, 19 % vilket stämmer mycket bra med världens totala genomsnittsandel av kvinnliga kockar. Den bästa är Carme Ruscalleda som med sina 7 stjärnor placerar sig på en hedervärd femteplats. Övriga tre kvinnor är Anne-Sophie Pic med 5 stjärnor, Nadia Santini och Clare Smyth med 3 stjärnor vardera.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of_female_chefs_with_Michelin_stars

97 kvinnliga kockar med Michelin-stjärnor, varav ca 80 är s k head chefs. Två är svenskor: Emma Bengtsson och Titti Qvarnström.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Category:Head_chefs_of_Michelin_starred_restaurant s

Totala antalet kockar med Michelin-stjärnor var för några år sedan 278. Idag är det förmodligen en bra bit över 300.

Det finns många orsaker till den kvinnliga underrepresentationen bland krogarnas kockar: långa arbetspass, obekväma arbetstider på kvällar och helger, tunga köksredskap, varmt i lokalen, sexism och trakasserier, svårigheter att förena jobbet med familjeliv. De flesta kvinnor föredrar därför att arbeta i offentliga kök (skolor, sjukhus m m) med normala arbetstider.

Eftersom kvinnor som grupp har bättre lukt- och smaksinne än män som grupp, bör de statistiskt sett vara överrepresenterade inom finrestaurang-branschen som bl a kockar, konditorer och sommelierer. Deras bättre färgsinne och känsla för estetik är fördelaktiga då det gäller att garnera maträtter till gastronomiska konstverk som får smaklökarna att dansa.

Go eat some shorts... Du får skit om du inte hänger med oavsett vad du har mellan bena. Tonläget är hårt och det finns EN general i köket. Jag har själv intressen i en ganska högstående krog på Bali och när jag vart på besök ser jag ingen skillnad på behandling av män eller kvinnor. ALLA får skit..!

För övrigt så är det som du säger; arbetet och tiderna är stenhårda. Inte många kvinnor orkar hela vägen.
Citera
2019-07-20, 21:27
  #6323
Medlem
Svenne-i-Banans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av lupac
Det finns många orsaker till den kvinnliga underrepresentationen bland krogarnas kockar: långa arbetspass, obekväma arbetstider på kvällar och helger, tunga köksredskap, varmt i lokalen, sexism och trakasserier, svårigheter att förena jobbet med familjeliv. De flesta kvinnor föredrar därför att arbeta i offentliga kök (skolor, sjukhus m m) med normala arbetstider.

Eller så är de bara sämre.
Citera
2019-07-20, 21:35
  #6324
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Svenne-i-Banan
Eller så är de bara sämre.

Alla påverkbara faktorer inräknade. Ja, de presterar sämre.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in