Men på svt
https://www.svt.se/nyheter/inrikes/asap-rockys-advokat-han-fornekar-brott-bestamtsa ju ASAP:s advokat såhär:
Citat:
Jag har yppandeförbud, men han förnekar bestämt brott, säger advokaten Henrik Olsson Lilja till SVT Nyheter.
.......
Flera filmklipp från söndagskvällen har cirkulerat. På Instagram har artisten själv lagt upp filmklipp som han menar visar bakgrunden till händelsen. Ett vittne har också filmat slagsmålet som följer. I klippet syns rapparen bland annat slita tag i en man och kasta ner honom på marken.
1. – Numera finns det mycket filmklipp i många brottmål men problemet är att de bara visar sekvenser och inte vad som sker innan och efter. Man kan inte dra mycket slutsatser från dem, säger Henrik Olsson Lilja.
2.– Utifrån det underlag jag har menar jag att det mycket väl kan leda till att utredningen läggs ner.
1. Jo, jag förstår att advokaten säger att det är svårt att utgå från filmsekvenserna, där man inte vet vad som sker innan och efter.
2. Men vad menar han att utredningen mycket väl kan läggas ned utifrån underlaget? (för det är ju till ASAP:s nackdel att advokaten säger att det är svårt att dra för mycket slutsatser utifrån filmklipp i brottmål, samtidigt så säger han i nästa mening att utifrån det underlag som finns kan utredningen mycket väl läggas ner. Detta är motsägelsefullt sagt av hans advokat. Och till nackdel främst för ASAP:s del tror jag. För det är ju filmsekvenserna som ASAP har lagt ut på Instagram som advokaten uttalar sig om, att de är svåra att analysera för brottmålets skull.
Motsägelsefullt.)