Citat:
Ursprungligen postat av
VarmaDrycker
Din källhänvisning var till ett 4 timmar långt TV-program. Du förväntar dig att jag skall sitta och titta i 4 timmar för att hitta delen där brandmannen ringer? Länka till en webbsida där det står i text, alternativt länka till youtube-video med progammet plus en tidsangivelse i minuter och sekunder som visar var i programmet samtalet från brandmannen kommer.
OK, med minimala google-skills kan man ju leta upp det själv, det finns massor med artiklar. Men OK, här:
https://handofmoscow.com/2019/06/21/russian-firefighter-complained-to-putin-on-salaries-and-deserve-respect/
Citat:
Du skrev:
Men med "en brandman" kanske du menade just det att det i Ryssland finns EN brandman som tjänar så lite? I så fall undrar jag vad du har att invända mot min information om att det finns brandmän som tjänar mer?
Ja, jag skrev så. Därför att det var en brandman som figurerade där. Men du skulle besvara en fråga. Det gör du inte ovan. V g gå tillbaka, läs frågan och besvara den.
I övrigt så är det så klart så att det i Ryssland såväl som i alla andra länder finns lönespridning, som innebär att lönerna skiljer kanske t ex regionalt, eller för den delen mellan privat och offentlig anställning. Så det kan så klart finnas andra brandmän som har andra löner beroende på t ex de faktorerna.
Citat:
Verkligen inte, men jag har tyvärr inte tid att titta på ett 4 timmar långt program för att hitta ett kanske 1 minut långt telefonsamtal. Vet du inte hur man länkar till youtube-filmer med minut- och sekundangivelse?
Som sagt, det här har rapporterats hos många nyhetskällor. Men visst.
Citat:
Så länge du inte länkat till källan är det ett rykte.
Nej.
Citat:
Varför inte bara ge mig en länk istället för att slösa en massa bandbredd på att vädra din frustration med en massa ironiserande?
Du efterfrågade inte nån länk, eller hur? Det du skrev var istället:
Citat:
Du skriver något luddigt flum som kan tolkas hur som helst. Återkom när du har siffror, procentsatser eller andra påtagliga fakta att presentera.
Men det du menade var alltså egentligen att jag skulle länka till en summering eller ett inslag om den aktuelle brandmannen? Varför skrev du inte det då? Du kräver alltså att alla andra på forumet ska läsa dina tanker och servera dig de saker du bara tänkt, men inte efterfrågat? Rimligt?