Citat:
Ursprungligen postat av
314Pi
Har hänt bara en gång ryssarna sköt ned ett amerikanskt plan som var på väg till Korea. Och de har skjutit ner åtskilliga spaningsplan. I modern tid det Holländska planet över Östra Ukraina.
Det där planet till Korea felnavigerade grovt och flög långt in över sovjetiskt territorium så ryssarna antog att det måste vara ett spionplan, för de kunde inte tänka sig att ett civilt plan skulle flyga få fel. Viss skillnad mot att åka över halva världen och skjuta ned ett iranskt plan över Iran.
Sen har ju amerikanarna bombat fartyg, läkemedelsfabriker osv runt om i världen också.
Svenska Catalinaaffären är i så fall mer relevant. DC-3:an var ett spionplan som vid åtskilliga tillfällen flugit in över Sovjets territorialvatten, men Catalinan var bara ett räddningsplan. Nu vet jag inte om "USA är inte värre än Sovjet" riktigt är någon reklam för USA direkt.