Att Trump själv skulle kunna analysera och ta ett beslut är ju helt uteslutet. Han vet ingenting, och han är obeslutsam för att inte tala om velig. Han vet inte på vilket ben han ska stå på.
Det är mycket möjligt att Pompeo och Bolton fick honom att se ut tre ställen och sen pratade han med Hannity och Tucker Carlsson och fick för sig att ändra sig.
Citat:
We were cocked & loaded to retaliate last night on 3 different sights when I asked, how many will die.
Där har vi fyra personer inblandade, men vilka mer kan börja påverka Trump nu? Militärer eller någon annan? För krisen är stor nu när presidenten velar omkring och inte kan ta ett beslut utan att ändra sig en kort stund senare. Hans impulsivitet kan alltså starta ett krig och det är nog många som vill förhindra det. Men vilka är de? Vad tycker de?
Om Trump velar på och gör impulsiva saker av den här magnituden så kan ju också folk vilja mörda presidenten. När det är risk för impulsstartade krig för att presidenten är dement och impulsiv utan att förstå vad han sysslar med så kan det önskemålet uppstå bland folk. Är Trumps omgivning medvetna om det och förklarar för honom? Eller är det inte ens någon idé för att han är så dement?
Så vilka politiker och andra anstränger sig nu för att nå fram till president Trump?