Citat:
Ursprungligen postat av
Remark
Jag tror LW och UW varierade själva födelsedagsfirandet mellan varandra. Själva ritualen vid firandet verkar varit en viktig tradition som dom (LW och UW) värnade om att uppehålla.
För en utomstående som relativt nyligen blivit invigd i denna kan det kanske te sig märkligt. Särskilt om hon själv inte hade samma eller några traditioner med sina egna barns fäder? Om det vet jag dock inget.
Ja Remark jag tror du har rätt i det att det kan vara så att hon ingen egen erfarenhet hade av att kunna samarbeta på det sättet efter en skilsmässa. Men hon var över 40 år när detta utspelade sig, jag förvånas över hennes reaktioner, hur hon resonerar, uttrycker sig efterråt, då kan man föreställa sig hur det var just när det hände. Och att hennes missnöje skulle vara så mycket viktigare än barnens glädje tre ggr per år, att hon inte bara ler och står ut för dessa barns skull och spelar med i charaderna och sedan bara pustar ut med ett leende när det är över, just för att hon borde vilja komma överens med alla i familjen, och särskilt med UW som ingenting kunde göra för att ändra på det, vad skulle det varit i så fall? Det lyser ju liksom igenom att hon anser att det var LW fel som fanns där, att det var LW som förstörde UW och MH äktenskap, och att hon inte inser att UW ville skiljas för att MH inte accepterade barnens mor. UW kan inte ändra på barnens mor, vad skulle han göra? Och vad skulle MH göra? Oavsett vad hon tyckte om LW så blev det ju uppenbarligen outhärdligt för UW. Det kom till en punkt där han kände sig olycklig, där han skulle tvingas att välja bort, det blev MH som valdes bort, hur skulle han kunna välja bort barnen och LW?
Och hon borde väl varit lättad av UW beslut kan jag tycka, hon trivdes ju inte med charaderna och att barnens mor tog i hennes porslin. Hon trivdes inte i UW vardag.
Hur dålig erfarenhet hon än hade av att samarbeta för barns skull så borde hon beundrat föräldrarna W och varit glad för barnens skull. Och MH var religiös, tom pastor. Kan hon verkligen varit religiös i sitt hjärta med allt detta hat?
Jag har inte avskrivit MH som GM men hon är inte ensam om den platsen, och hon har definitivt inte första plats.
Men hon har motiv, någon skrev att hon ville ta över mammarollen. Hon är bitter över både LW och UW, och jag tror att hon kanske ville sätta dit UW för mordet, mobilen hittades i skogen bakom UW hus.
Mord behöver inte ske i samband med en skilsmässa. Hat kan hos sjuka människor stegra sig och öka efter hand.
Är MH sjuk? Det vet vi förstås ingenting om även om man ibland tänker tanken.
Är hon tillräckligt sjuk för att manipulera någon annan att mörda? Det vet vi inte heller, men med tanke på att hon skrivit en bok om ännet manipulation och det hon öppet skrivit om dessa två personer, kan hon medvetet eller omedvetet fått en annan människa att göra detta kan vi bara gissa.
Och skulle det visa sig vara ett beställningsmord på LW, så är hon definitivt en av de som har motiv men skulle hon göra det?
Sen finns det ytterligare kandidater på min lista som har motiv.
Det som talar mot att det är yrkesmördare är att LW utsattes för kraftigt våld. En riktig yrkesmördare gör det så enkelt och snabbt som möjligt.
Kraftigt våld, kan betyda en tuff fight med en för henne okänd person som kan blivit påkommen med något, eller någon som var rasande arg, relationsmord.
Och där kommer vi till SD.
SD verksr tydligen ha kort stubin som knoggnuggade LW, han är allas nr 1 på
listan och han hade dessutom en relation med LW och hade kontakt med henne tidigare på kvällen. Han är även på min lista. Frågan är varför han inte är häktad? Varför lyckades de inte binda för längesedan?
Visst att han säkert har sitt dna överallt hemma hos henne och hennes dna hos honom, det går att förklaras, de kände varann och hade en relation. Blodiga kläder i bilen och hemma hos honom, går att förklaras men ska bindas till görningen och BP och BO.
Det viktigaste är BP och BO, ingenting har vi fått veta om brottsplatsen, vad de hittat för spår eller dna på plats och på LW.
Jag tycker det tar för lång tid för att det ska peka på SD, borde det inte varit färdigt och klart för fällande dom om de hade bevis på BP OCH BO?
Det får mig att undra om det kanske fanns fler DNA på platsen eller om SD dna inte alls finns på BP och BO? Vad tror du? Hur tänker du?
Kan det funnits andra som kan utfört mordet på LW?
Jag tänker att någon som ömmar för HD och barnen kan utfört mordet, tex HD föräldrar, de tycker om SD och vill se sin dotter och barnbarn lyckliga? Finns det fler? SD föräldrar som känner ansvar att städa upp efter sin sons skandaler kanske? Eller finns det ännu fler när man börjar fundera?