Den drabbade kvinnan visste inte ens om att Winberg spelade in samtalet. Winberg har alltså i smyg spelat in en partikollega som i förtroende söker stöd hos henne, för att sedan läcka inspelningen till Expressen en vecka innan valet för att hon inte fick en bra placering på valsedeln.
Den drabbade kvinnan har sedan lappat ihop relation med Peter Lundgren och bland annat semestrat ihop med honom, tillsammans med deras respektive. Winberg skyller på att hennes mobil blev stulen en blöt kväll, vilket är anledningen till att Expressen fick tag på inspelningen... Yeah right
Jag har alltid tyckt att Winberg är en usel och inkompetent politiker. Hon är bitter för att partiet värderar Stegrud och Weimers över henne.
Nä, jag måste nog ta Lundgrens parti. Winbergs berättelse har för många hål.
Sluskigt att ta en kvinna på brösten, men om det är utagerat mellan två vuxna människor, då är det utagerat.
https://nyheteridag.se/plus/kristina-winbergs-hot-mot-sd-topparna-darfor-petas-hon-fran-eu-listan/