Citat:
Ursprungligen postat av
ronken82
Vardagsanekdot från en bekant idag: Personen i fråga sålde sitt hus (jättefin villa i Lindome), fick bara en massa skambud under utgångspriset, och slutade med en bit under utgångspriset.
Lindome=Ligger strax utanför Gbg.
Lindome är ju ungefär som Lerum, skittrist och fullt av GHB-kids som åker in till stan för att festa till Eric Prydz(för att han gjorde Call on me, och blir chockade när han inte spelar den), och hänger på Götaplatsen om det blir guld för Blåvitt eller Frölunda, för inget slår folkfesten när "vi tar guld", kort och gott bondläppar. Ja, jag har fördomar.
Skämt åsido, kollar man de registrerade lagfarterna så såldes det fler hus i Mölndals kommun Q1 2019 än det gjordes Q1 2018, medelpriset är också lite högre nu.
Edit:
Kod - Kommun - Antal köp senaste period - Medelpris senaste period (tkr)
Citat:
Senaste perioden 2019-01 – 2019-03
1481 / Mölndal / 76 / 5 042
Citat:
Senaste perioden 2018-01 – 2018-03
1481 / Mölndal / 68 / 4 980