Citat:
Efter Palmes död! Men visst kan Olof Palme ha haft en eller annan älskarinna, vad vet jag, men vem räknar det som ett utsvävande privatliv när det gäller andra kändisar?
När det gäller rykten om Olof Palme ska man vara mycket kritisk, eftersom det förekom organiserade rykteskampanjer mot honom.
När det gäller rykten om Olof Palme ska man vara mycket kritisk, eftersom det förekom organiserade rykteskampanjer mot honom.
Hans Hederberg är så långt ifrån en palmehatare det går att komma. Bara att läsa hans välskrivna bol ”Offret och gärningsmannen”. Han är förhållandevis hederlig i sitt författarskap när det kommer till faktagranskning . Därför är hans påstående om Olof Palmes förhållande till journalisten Marianne Höök styrkt i mina ögon, även om HH får hänvisa till källor inom sosseteten som vill vara anonyma . Hans påstående bekräftas också av MHs väninna Anette Kullenberg som skrivit om förhållandet som bidrog till att göra MH så deprimerad att hon ändade sitt liv i förtid 1970.
Hederberg betonar att när OP startar förhållandet med MH så är han mitt uppe i att bli ny partiledare . Författaren menar att det talar emot påståendet att OP skulle vara en politisk broiler som gör allt för makten. Hade förhållandet blivit offentligt sommaren 1969 hade OPs möjlighet till statsministerposten och partiledardito minskat drastiskt.
Fotografen Ewa Rudling är en annan älskarinna som berättat om sina möten med OP. En stor del av svenska chefredaktörer sprang på OP med Shirley Mcclaine i Köpenhamn 1977. Expressens legendariske chefredaktör Bo Strömstedt behandlar detta i sina memoarer. Inget av dessa påstående kan hänföras till något palmehat , snarare visar det på en mänsklighet hos OP. Den i mina ögon enda MOP-relaterade frågan är hur hans snedsteg uppfattades av Lisbeth Palme och sönerna.
Annorlunda är det med Påståendena om Emma Rotschild. Även efter MOP har hon hållit en kontinuerlig kontakt med LP och sönerna. Jag har svårt att tänka att så skulle varit fallet om ER haft ett förhållande med OP. LP är inte direkt urtypen för en svänger om man säger så. Lars Krantz beskriver ER som ”den unga vackra miljadärsdottern”. Nu är smaken som baken men jag håller inte med om ER som en femme fatal.
Däremot mot är ERs politiska kontaktnät intressant , inte minst när det gäller föräldrar. Fadern Victor Rotschild var på MI5 under andra världskriget och lånade då ut sin lägenhet till landsförrädartrion Kim Philby, Anthony Blunt och Guy Burgess. Följdaktligen blev han misstänkt som ”femte mannen” i KGBs Cambridegring. Modern Tess Mayor-Rotschild var en av Blunts närmaste vänner åren före andra världskriget.
Andra rykten om OPs kvinnoaffärer kan kallas rent skitsnack som tangerar hatpropaganda . Sådan är till exempel den s.k. ”oslohistorien” som jag hört återberättas i åtskilliga versioner av inte helt palmevänliga personer. Då jag betecknar den som en ”Råttan-i-pizzan” kopia lämnar jag detaljerna därhän. Har aldrig kommit fram en tillstymmelse till bekräftelse på detta påstående.