Citat:
Ursprungligen postat av
Kasla92
Han var alltså inte intresserad av analsex, men ändå hände det här som nämndes men inget mer, precis som i boken. Och han ville ha oralsex med barnen, men visade inget sånt för barnen.
Istället påstås det att han visade filmer på onanerande barn, och material från utlandet, vilket är två ganska specifika kategorier av porr skulle man kunna säga.
Det är de likheter som, även om de så klart har säkert förekommit i några andra fall, är ändå ganska slående.
Värt att notera att inga andra barn har tidigare anklagat MJ om det här heller.
Innan du greppar det där halmstrået glömmer du att NAMBLA-boken skrevs efter att Jordan Chandler redan hade anklagat Michael Jackson specifikt för att ha utfört oralsex på och onanerat honom, men utan att leda till penetration. Så den delen av boken speglar bara kända förhållanden från övergreppet på Jordan Chandler.
Nej, "utländsk porr" och "onaniporr" är självklart inga ovanliga kategorier när det kommer till barnporr.
En vän till mig arbetar med IT-forensik på polisen, som i praktiken har kartlagt all tillgänglig barnporr som producerats fram till idag. Barnpornografi är oftast inte så grovt som man tror. Tillgängligheten på pedofilmaterial är kopplat till hur svårt det är att framställa. Att övertala ett barn att pilla på sig själv framför en kamera är nog tyvärr inte speciellt svårt, så den stora merparten av barnporr är av den arten snarare än dokumenterade penetrerande övergrepp med våldsinslag.
Det här är dessutom händelser från början av 90-talet, när barnpornografi delades genom slitna VHS-kopior mellan två ögon och inte över Internet. Det är inte säkert att ens Michael Jackson har haft ett speciellt stort och varierat utbud av olaglig porr att ta till.
Och vi pratar om dokumenterade övergrepp. Vilka tror du det är som figurerar i dessa filmer? Självklart är det offer för sexturism i fattiga länder, och utsatta barn i dysfunktionella familjer och miljöer från världens alla hörn. Det här är inte en egen kategori, utan en omständighet som är gällande för barnporr i största allmänhet.
Det är nödvändigt att förstå att barnporr kan vara relativt oskyldiga saker, men som blir barnporr för att det används i fel syfte. Till exempel så delar pedofiler smygfoton på barn som leker på stranden. Bilder som vi andra skulle kunna lägga ut på Facebook, och betrakta som oskyldiga semesterbilder, men som pedofiler går igång på sexuellt och därför räknas det ändå som barnpornografi av sitt sammanhang. En mycket stor del av barnporr utgörs också av sexuellt poserande, t.ex. ett barn i underkläder, eller till och med tecknade bilder och datoranimerade filmer.
Och det är just detta som Leaving Neverland belyser så otroligt bra. Sexuella övergrepp behöver inte omfatta varken våld, tvång, olust eller en förståelse i stunden för att man blir utsatt för ett övergrepp. Och att en pedofil i regel
inte är ett skelögd autistiskt monster som kidnappar barn och har handfängsel i källaren, utan det är oftast en vän till familjen som också är omtyckt av barn, och som utnyttjar det förtroendet för att t.ex. tafsa på barnet eller tillfredsställa barnet sexuellt. Och de har en unik förmåga att förstå, relatera till och kommunicera med barn, eftersom de känner en romantisk kärlek till barn och därför sätter sig in i barns känslor och behov med samma livslånga ambition som en heterosexuell försöker avkoda det motsatta könet.
Man får ju kräksmak i munnen över att behöva förklara sånt här.