Resultat: Tror du MJ är skyldig?
Ja
57,62%
828 röster
Nej
19,55%
281 röster
Är osäker
15,66%
225 röster
Bryr mig inte
7,17%
103 röster
2019-03-25, 16:09
  #2473
Medlem
FB.Incels avatar
Kom igen man ser ju att MJ är en skyldig pedofil genom att bara kolla på hur han ser ut och pratar.
Citera
2019-03-25, 16:16
  #2474
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av FB.Incel
Kom igen man ser ju att MJ är en skyldig pedofil genom att bara kolla på hur han ser ut och pratar.

Jo, det var precis det jag påpekade. I vissa filmklipp ser han så otroligt obehaglig ut.
Karln var ju helt vanställd i ansiktet dom sista 10-15åren(?) av sitt liv.
Citera
2019-03-25, 16:24
  #2475
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Carl7
Efterföjlderna som han redan har problem med än idag efter 2005.

Enligt Michaels fans är sånt alltid underordnat viljan att tjäna mer pengar.
Citera
2019-03-25, 16:29
  #2476
Medlem
SmurfSmurfs avatar
Varenda en av MJs personal som talat ut brukar efter bästa förmåga nagelfaras av fansen, så de ska kunna svartmålas som patrask. Alla ljuger och vill bara ha pengar, såvida de inte talar väl om MJ förstås.

-Det är dags för världen att få veta, säger Melanie Bagnall som var MJs livvakt under nära tre års tid. Hon är en i den långa raden anställda som inte längre kan tiga. Samvetet kommer ikapp med tiden, det är vad jag tror. Det är ändå ganska försiktiga uttalanden livvakten kommer med. Om hon hade velat tjäna pengar på intervjuer, tror jag hon skulle dragit till med mycket smaskigare saker.


"Michael Jackson’s former private security guard, Melanie Bagnall, opened up about working at Neverland Ranch.

Bagnall, who worked for Jackson for almost three years, detailed spoke about her experience during an exclusive interview with Sunday Night’s Matt Doran.

Speaking to Doran, Bagnall recounted how she often saw young boys aged 10 to 12 years old visit Neverland.

On many occasions, the young boys would sleep over, often staying in Jackson’s bedroom.

But there was one incident in particular that has left Bagnall feeling guilt-ridden for years.

“There was a child sitting on his lap and he had his hands close to his genitalia. Like, cupping his genitalia,” Bagnall said in the interview.

“It was… disturbing. It was… alarming. It was a confirmation in ways. I believe it’s time for the world to know.”

Bagnall believes this particular victim went on to be abused for months by Jackson.

Channel Seven’s Sunday Night also looked into the hidden passageways and secret rooms littered throughout Jackson’s house.

According to Bagnall, Jackson would often disappear to hidden areas of the house for hours on end with his young guests.

“Neverland was built for his pleasure. I think it was part of romancing kids,” she said.

In one of the rooms shown on Sunday Night, the space is filled with framed photos of children, including photos of child star Macaulay Culkin.

One day while Bagnall was working, Jackson’s secret rooms were searched by police while Jackson was forced to endure a full strip search.

“They [the police] are combing the place, absolutely combing the place and when I was taking the detective around, he said that ‘this is pedophile heaven’. I thought ‘Wow. This is not good’,” she said.

“He [Jackson] was just mortified. He was extremely upset.”

https://www.mamamia.com.au/michael-jackson-melanie-bagnall/

Tyvärr verkar Sunday Night's intervju med livvakten inte ligga upplagd nånstans, i alla fall har inte jag hittat annat än trailers. Kanske någon annan lyckats bättre med letandet än jag.

Det här verkar i vart fall vara ett bra referat av vad som sades.
Citera
2019-03-25, 16:32
  #2477
Medlem
Citat:

Den värsta av dom alla. Han hade heterosexuellpornografi på ett ställe där barn kan hänga, och om jag förstått det korrekt, kan någon bekräfta att detta inte bara är "nättroll" eller "fake källor". På heteroporrmagasinen fanns Michael och ena ungens fingeravtryck? Det är INTE bra.
Vem har porrtidningar i närheten av barn? En annan intressant infallsvinkel är följande. Medtanke på tidseran detta skedde. Det var väl precis innan Internet hade blivit "en thing", så Michael kanske bara kunde njuta av sex genom porrtidningar. However skulle det visa sig att detta skedde när Internet fanns. Kan man ju fråga sig varför Michael överhuvudtaget vill ha fysiska porrtidningar hemma? Alltså är det en väldigt öm punkt i Michaels handlande tyvärr.

Det stämmer, inga nättroll eller fake news. Allt om det material polisen beslagtog på Neverland finns här: https://www.mjfacts.com/was-child-pornography-found-in-michael-jacksons-home/

Och här: https://www.mjfacts.com/mikey-you-let-me-down/

Scrolla längst ner för källor men läs gärna själva genomgångarna, många valid points. Obs! På sidan jag länkar till är man övertygad om att Michael var pedofil och det är jag med.
Citera
2019-03-25, 16:35
  #2478
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av beyondantares
Jag tror inte att Michael behövde vara just på Neverland för att kunna visa porrtidningar eller DVD:er för en pojke han delade hotellrum med av och till i flera år. Det är inte ett bevis för att Michael inte visade Wade porr. Men att porr fanns tillgängligt på Neverland i alla Michaels rum, dit han bjöd in barn, det vet vi.

Wade fick inte följa med på turné. MJ ringde faktiskt inte ens honom på hela sin turné (1992-1993).
Så de har inte delat hotellrum så mycket och när de gjorde det så var mamman med.
Citera
2019-03-25, 16:43
  #2479
Medlem
Kroppskakoregott, såvitt jag förstår är det bara Wade som anklagar Michael för att ha försökt ha analsex med honom, och det ska ha hänt bara en gång. Så rövknullarsnacket kan du släppa. Han är anklagad för att ha haft sex med pojkarna på alla sätt utom det som eventuellt kan leda till fysiska komplikationer som kan leda till upptäckt.
Citera
2019-03-25, 16:45
  #2480
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kroppskakoregott
MJ var och är uppenbarligen fortfarande en tämligen egendomlig karaktär. Mycket talar för pedofileri, men samtidigt så om man googlar på ordentligt, så ser man massor av föredetta barn som var på Neverland som nu försvarar honom på sociala medier. Bland annat den där Brett Barns, någon annan modellkille också, men även någon tyskfamilj som hade ungar som alltid umgicks med sina föräldrar med Michael. Som jag ser det finns det några nyckelincidenter som talar både för och emot Michael.

Det som talar mot Michael.

1. Det finns videofilm när han skickar hälsning till Wade på Youtube, tror även det var med i dokumentären. Han ser så otroligt obehagligt pedofil"översittande" ut i det klippet. Typ som att han vet att han "äger" lille Wade efter att denne spreadat sin bak öppet för MJ.

2.
I dokumentären säger dom även att Michael var ute och shoppade ringar till sina låtsas bröllop. Den utsagan verkar också stämma utifrån Youtube. Sen är det förstås så att allt som finns i "fysiska bevis" går att få in i sin "berättelse" övertygande, givetvis, men någonstans måste man också fråga sig. Varför går Michael och köper ringar med småbarnen? Det är väldigt udda. Kunde väl köpt vanliga leksaker då eller så istället, inte sant?


3. Den värsta av dom alla. Han hade heterosexuellpornografi på ett ställe där barn kan hänga, och om jag förstått det korrekt, kan någon bekräfta att detta inte bara är "nättroll" eller "fake källor". På heteroporrmagasinen fanns Michael och ena ungens fingeravtryck? Det är INTE bra.
Vem har porrtidningar i närheten av barn? En annan intressant infallsvinkel är följande. Medtanke på tidseran detta skedde. Det var väl precis innan Internet hade blivit "en thing", så Michael kanske bara kunde njuta av sex genom porrtidningar. However skulle det visa sig att detta skedde när Internet fanns. Kan man ju fråga sig varför Michael överhuvudtaget vill ha fysiska porrtidningar hemma? Alltså är det en väldigt öm punkt i Michaels handlande, tyvärr.

4. Som jag skojade om i texten till Bad. Det går även att ta det till ett mer seriöst plan. Vi vet eller kanske inte vet(?) att mycket sångtexter, tvserier, filmer etc baseras på verklighet. Michael uttryckte isåfall det i den låten. Titta på textraderna jag kopierade tidigare och lyssna på vad pojkarna säger i filmen. Michael kan, i värsta fall ha "satt ord" på sina egna våldtäkter i en av sina största hits. En rätt rejält obehaglig tanke,

men okej för alla fanboys då,

För Michael

1. Det talas mycket om hans vakter och städerskor som ser honom knulla lille Wade analt om dagarna, men då kan man ju fråga sig om Michael hade alla alarm som det sägs att när någon dyker upp i närheten skulle dom klä på sig, osv. Det hade han sagt till pojkarna. Hur kunde han då bli påkommen så många gånger av olika personer, osv? Det håller inte. Enligt mig, och uppenbarligen inte enligt rätten heller. Pojkarna säger ju själva i dokumentären att dom tränades av Michael att klä på sig fort ifall någon skulle komma i närheten, pga alarmen (tror jag?!). Vi ska också komma ihåg storleken på Michaels sovrum. Det här var inget vanligt sovrum. Det var ett GIGANTISKT sovrum, så sannolikheten att dessa arbetare skulle sett Michael in full action utifrån alla dessa alarms diverse triggers, känns föga trovärdig, tyvärr.

2. Wade's syster och mamma var enligt youtube videon (Orkar inte youtubea, gå in och sök själva. Det verkar vara en iphone mobil som scrollas fram å tillbaks och visar alltihop.). Dessa två var alltså vän med Jackson klanen eller närstående på Facebook. Trots att de blivit varse om att deras bror/son blivit tagen analt av Jackson. MYCKET suspekt. Hade jag fått veta att någon knullat min släkting/syster/bror whatever i röven. Hade jag polisanmält direkt. Inte väntat flera år. En annan ögonöppnare är att enligt samma youtube video har Joy Robson börjat ta bort sina facebook likes av Michael Jackson bilder, som hon alltså likeat efter det faktum att hennes son berättat att han blivit rövknullad. Förstås också, väldigt konstigt. Vem skulle sitta och gilla någon som knullat ens son i rövens bilder, efter det faktum att man fått den kännedomen? Ingen. Men var som någon skrev här inne MJ får väl frikort för att han varit med och gjort Thriller.

3. "Men Culkin och Feldman är kända, därför gjorde Jackson inget!", sant. Fair point. Men förklara då varför ovanstående nu går ut och försvarar honom. Skulle Jacksons Rövknullspsykos sitta i så här pass många år efteråt? Den släppte ju för Sjöberg & Co efter tränarens död?
Nej, det är något som är suspekt. Helt ärligt vet jag inte vad jag ska tro längre. Någon hade länkat Liberian Girl i en annan Jackson tråd och den spelades upp automatiskt i min playlist för några dagar sen. Kände hur det gjorde ont i hela kroppen. Antar det är för att jag innerst inne känner på mig att Jackson tyvärr inte var "helt oskyldig".


Våra stora konstnärer är alltid udda typer. Titta bara på Prince, George Michael eller våran egen
Ingmar Bergman, kanske inte den trevligaste av typer?

Ha en trevlig dag allesammans. Både För MJ och mot MJ. Kul för MJ att han är het igen. Även om det inte är i det mest smickrande situationen, men det är som dom brukar säga.

All publicitet är bra publicitet
Ja hans "rövknullarpsykos" kan visst sitta i så många år. Du glömde aspekten, att det är inte så roligt att gå ut i media som relativt känd och säga att ja MJ begick övergrepp på mig med. Det är nog ett svårt val. Dessutom så försvarar inte Feldman MJ längre. Det kommer att bli fler som kommer att gå ut, jag tror att MC blir nästa.

Ja vissa stora konstnärer är udda men MJ var bisarr. Finns nog ingen som har varit så bisarr som han. Precis allt kring honom var sjukt. Det var synd att ingen hjälpte honom att få vård.
Citera
2019-03-25, 16:48
  #2481
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kasla92
Wade fick inte följa med på turné. MJ ringde faktiskt inte ens honom på hela sin turné (1992-1993).
Så de har inte delat hotellrum så mycket och när de gjorde det så var mamman med.

Fel av mig, jag mindes fel. Tänkte på mammans vittnesmål 2005 om hur hon brukade bo i hotellrum mittemot Jacksons condo i LA och gå över med Wade på kvällarna för att han skulle få sova i Jacksons rum. Själv sov hon på hotellet Ett exempel på ett ställe där Michael skulle kunnat visa Wade porr.

Transkript finns här: https://www.mjfacts.com/how-michael-jackson-called-up-and-had-a-boy-delivered-to-his-door/
Citera
2019-03-25, 16:48
  #2482
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av beyondantares
Det stämmer, inga nättroll eller fake news. Allt om det material polisen beslagtog på Neverland finns här: https://www.mjfacts.com/was-child-pornography-found-in-michael-jacksons-home/

Och här: https://www.mjfacts.com/mikey-you-let-me-down/

Scrolla längst ner för källor men läs gärna själva genomgångarna, många valid points. Obs! På sidan jag länkar till är man övertygad om att Michael var pedofil och det är jag med.

Jag kan se i själva texten att DNA från en av pojkarna skulle ha hittats på någon porrmagasin.
Citera
2019-03-25, 16:51
  #2483
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av VivallaA
Ja hans "rövknullarpsykos" kan visst sitta i så många år. Du glömde aspekten, att det är inte så roligt att gå ut i media som relativt känd och säga att ja MJ begick övergrepp på mig med. Det är nog ett svårt val. Dessutom så försvarar inte Feldman MJ längre. Det kommer att bli fler som kommer att gå ut, jag tror att MC blir nästa.

Ja vissa stora konstnärer är udda men MJ var bisarr. Finns nog ingen som har varit så bisarr som han. Precis allt kring honom var sjukt. Det var synd att ingen hjälpte honom att få vård.

Det blev lite knasigt i texten kanske inte framgick, men jag syftade på de okända som gått ut på sociala medier och försvarat honom. Den tyska familjen, Brett Barns, någon annan modellsnubbe på fejan vars namn jag förträngt, men du kan ju googla själv. Du misstänker alltså att dom som jag nyss rabblat upp fortfarande är ett förnekelse stadium efter Jacksons död och istället bara spelar med i spelet och säger "ja, min röv var han då inte in i alla fall!"?
Citera
2019-03-25, 16:51
  #2484
Medlem
SmurfSmurfs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kroppskakoregott
3. Den värsta av dom alla. Han hade heterosexuellpornografi på ett ställe där barn kan hänga, och om jag förstått det korrekt, kan någon bekräfta att detta inte bara är "nättroll" eller "fake källor". På heteroporrmagasinen fanns Michael och ena ungens fingeravtryck? Det är INTE bra.
Vem har porrtidningar i närheten av barn? En annan intressant infallsvinkel är följande. Medtanke på tidseran detta skedde. Det var väl precis innan Internet hade blivit "en thing", så Michael kanske bara kunde njuta av sex genom porrtidningar. However skulle det visa sig att detta skedde när Internet fanns. Kan man ju fråga sig varför Michael överhuvudtaget vill ha fysiska porrtidningar hemma? Alltså är det en väldigt öm punkt i Michaels handlande, tyvärr.


Det här med fingeravtrycken har jag hittat en uppgift om här. Vi som tror MJ var skyldig har inga databaser med färdiga motargument till allt, så det kan mycket väl finnas mer än så:

http://news.bbc.co.uk/2/hi/entertainment/4371081.stm

Att han drällde runt porr lite överallt, bjöd barn på alkohol maskerad som läsk mm finns det många som vittnar om och det har inte heller kunnat ifrågasättas av fansen.

Vet inte om denna kommit upp tidigare? En övervakningskamera har fångat MJ när han är ute och shoppar leksaker och vigselringar. Inte fått bekräftat att det är James Safechuck som är den lilla pojken han har i sällskap. MJ hade förklätt sig med peruk, lösmustasch och faketänder. Man kan ju kolla på den för skojs skull, det känns inte bevisa nånting alls. Ryktet gick att han skulle fria till Sheryl Crowe men så var det inte.

https://www.mirror.co.uk/3am/celebrity-news/michael-jackson-caught-cctv-using-14124162
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in